Ławki literackie

Szesnastu pisarzy, szesnaście fragmentów utworów literackich, wreszcie – szesnaścieławek w przestrzeni miejskiej. To na tych ostatnich znalazły się tabliczki z kodami QR, które odsyłają zarówno do twórców z Radomiem związanych, jak i konkretnych książek. Wystarczy zeskanować kod, by znaleźć się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. A wtedy można nie tylko przeczytać fragmenty tekstów wraz z biogramami ich autorów, ale i wysłuchać wersji audio. Do nagrań zaprosiliśmy Izabelę Brejtkop i Jarosława Rabendę – aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

W gronie pisarzy i pisarek, których utwory znajdują się na kolejnych stronach są: Jehoszua Perle, Zbigniew Kruszyński, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Wojciech Pestka, Teresa Ewa Opoka, Ewa Podsiadły-Natorska, Bernard Gotfryd, Marcin Kępa, Klementyna Hoffmanowa, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Grzegorz Bartos, Anna Litwinek, Witold Gombrowicz oraz Walery Przyborowski. Ostatnia poświęcona jest laureatom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Fragmenty tekstów wymienionych twórcóww większości przypadków są tematycznie połączone z lokalizacją poświęconej im ławki.

A te znalazły się w kilku miejscach, w tym: po trzy w Parku Miejskim im. T. Kościuszki, w Parku Miejskim Leśniczówka, w Parku Stary Ogród oraz dwie w Parku Planty. W pozostałych lokalizacjach – w Parku Gołębiów, na placu Żołnierzy 72. Pułku Piechoty oraz zieleńcach przy placu Jagiellońskim i na Osiedlu XV-lecia – po jednej. Jedna, nowa ławka trafiła także do ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ławki literackie to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021.Jego pomysłodawczynią jest Eliza Wesołowska-Szwede. Projekt służy – między innymi – promocji twórców regionalnych, ich dorobku, a tym samym – literackiego Radomia i czytelnictwa.

Projekt został zrealizowany ze środków Gminy Miasta Radomia w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021.


MARCIN KĘPA

Park Stary Ogród

KLEMENTYNA HOFFMANOWA

Park Stary Ogród

GRAŻYNA JEROMIN-GAŁUSZKA

Park Planty

GRZEGORZ BARTOS

Park Planty

NAGRODA LITERACKA IM. WITOLDA GOMBROWICZA

Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej

WALERY PRZYBOROWSKI

Park Stary Ogród