Polsko-ukraiński Dzień Jeża w Filii nr 9

Polsko-ukraiński Dzień Jeża w Filii nr 9

Filia nr 9 zorganizowała w tym roku dzień jeża. Odwiedziły nas dwie grupy przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 19. Ponieważ do obu grup uczęszczają także dzieci ukraińskie, celem spotkania (oczywiście poza obchodami jeżowego święta) było także poznanie dzieci z językiem ukraińskim.

Mieliśmy w związku z tym specjalnego gościa – Pani Iryna, która przyjechała z Ukrainy, przeczytała dzieciom po ukraińsku książeczkę „Jeżyk i listek klonowy”. A czytała pięknie, tłumacząc jednocześnie wiele słów i opowiadając historię jeżyka Grzegorza. Okazało się też, że jeśli się bardzo bardzo chce, to zawsze można się porozumieć. Dzieciaczki nauczyły się także, jak mówi się po ukraińsku dzień dobry, proszę, dziękuję i oczywiście… jeżyk! To było bardzo poruszające spotkanie.

Ale tego dnia wydarzyły się jeszcze inne fajne rzeczy: przedszkolaki przeszły test wiedzy o jeżach, poznały jeżowe książki znajdujące się w Filii nr 9 (wszystkie zostały wypożyczone!), zobaczyły igiełki prawdziwego jeżyka, wykonały piękne jeżyki z przekrojonych na pół ziemniaków i patyczków higienicznych, a także otrzymały w nagrodę zakładki z jeżykami (nie mogło być inaczej!) i pamiątkowe dyplomy.

Pięknie dziękujemy Paniom Przedszkolankom, cudownym Przedszkolakom, ale przede wszystkim Pani Irynie, która nie tylko poznała dzieci z językiem ich kolegów i przeczytała pięknie historię o jeżyku, ale wiosła do naszej biblioteki dużo ciepła i serca.

Na zajęciach wykorzystaliśmy książeczkę, którą otrzymaliśmy (razem z innymi książkami ukraińskimi dla dzieci od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na profilu facebookowym Filii nr 9.