Erasmus + (2024)

Erasmus+

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu bierze udział w projekcie o nazwie „Kłusowanie w kulturze, kłusowanie kulturą. Edukacja kulturalna w cyfrowej rzeczywistości.” (Poaching in culture, poaching with culture. Cultural education in digitalised reality). Partnerstwo na małą skalę.

Projekt ten jest finansowany w ramach Programu Erasmus + i ma na celu zawiązanie współpracy z partnerskimi bibliotekami oraz wymiana doświadczeń poprzez wzajemne uczenie się w zakresie prowadzenia nieformalnej edukacji dorosłych dla osób o różnym pochodzeniu, migrantów, osób o mniejszych szansach, wykluczonych. Biorą w nim udział trzy biblioteki: jako lider – Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni oraz jako partnerzy – Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu oraz Goriška knjižnica Franceta Bevka w Novej Goricy. W projekcie bierze udział 18 osób, po 6 pracowników z każdej biblioteki.

Dzięki temu nasi pracownicy biorący udział w projekcie będę mogli nawiązać współpracę z bibliotekarzami z Gdyni oraz Novej Goricy oraz nauczyć się nowych praktyk w zakresie nieformalnej edukacji dorosłych. W ramach projektu zaplanowane jest 18 spotkań on-line (raz w miesiącu) wszystkich uczestników, podczas których wymieniane będą innowacyjne praktyki pracy z tymi osobami. Odbędą się również dwie wizyty studyjne do tych bibliotek, gdzie będzie można czerpać inspiracje do działania w tym zakresie.

Nieformalna edukacja dorosłych w bibliotece jest bardzo ważna ponieważ jako instytucja, która spełnia rolę edukacyjną jesteśmy otwarci na wszystkie grupy społeczne. Wychodzimy do nich z ofertą bezpłatnych usług co spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród tych osób.

Projekt „Kłusowanie w kulturze, kłusowanie kulturą. Edukacja kulturalna w cyfrowej rzeczywistości” realizowany jest od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. Został dofinansowany kwotą 30 000,00 euro w ramach Akcji 2 programu Erasmus +.