Spotkanie autorskie z Jerzym A. Wlazło

Zapraszamy na spotkanie spotkanie autorskie Lubomir Tomaszewski, czyli jak podbić Amerykę po pięćdziesiątce, którego gościem będzie Jerzy A. Wlazło, autor książki „Portret w płomieniach”.

Lubomir Tomaszewski był malarzem i rzeźbiarzem. Zasłynął jako projektant ceramiki, zwłaszcza porcelanowych figurek z Ćmielowa, ale epoka, w której przyszło mu żyć, nie ułatwiała rozwinięcia skrzydeł. W 1966 r. wyemigrował do Ameryki, gdzie mógł powrócić do swojej pierwotnej pasji – rzeźby. I to właśnie „rzeźby w ruchy” przyniosły mu największą sławę. Rozpoczął wówczas eksperymentalne poszukiwania, dzięki czemu powstały prace „ogniem malowane”, tworzone przy pomocy płomienia, dymu i wody. Dożył sędziwego wieku 95 lat i do ostatnich chwil życia był aktywny, twórczy, pełen planów.

Jerzy A. Wlazło – urodzony w Radomiu, wychowanek dzielnicy Planty, absolwent tamtejszej podstawówki im. Adama Mickiewicza i liceum im. Tytusa Chałubińskiego. Założyciel legendarnego Kabaretu Wlazło, wieloletni dziennikarz i redaktor radomskich mediów m.in. „Echa Dnia”, „Radia Kielce”, „Radia Rekord”, TV Dami, „Życia Radomskiego” oraz mediów ogólnopolskich „Życia Warszawy” i „Polska The Times”.
W wolnych chwilach pisze książki. Jak mówi, takie, które sam chciałby przeczytać. Czarny kryminał „Kot Syjonu” — uznany przez blogerów za jeden ze stu najważniejszych kryminałów wszechczasów — był nominowany do międzynarodowej nagrody Angelusa. Najnowsza, biografia ojca polskiego designu, projektanta ćmielowskich figurek porcelanowych Lubomira Tomaszewskiego „Portret w płomieniach” została zgłoszona do Nagrody Literackiej Warszawy, podobnie jak poprzednia biografia literacka odkrywcy katyńskich mogił Henryka Troszczyńskiego — „Chłopak z Katynia”. Jego literacki reportaż „Pęknięte miasto Biesłan”, sygnowany wspólnie ze Zbigniewem Pawlakiem, uznano za spuściznę szkoły Ryszarda Kapuścińskiego. Jednak za najważniejszą i najbardziej osobistą on sam uznaje „Smak czystej wody”, opowieść autobiograficzną stworzoną wspólnie z żoną, Anną.
W swoim dorobku ma także książkę przygodową dla młodzieży „Na wczoraj” oraz bajkę dla dzieci „Głupi Funio”.
We wszystkich swoich książkach, w miarę możliwości, przemyca wątki radomskie, bo — jak mówi — całe dorosłe życie mierzy się miarą rodzinnego miasta.

Spotkanie zorganizowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poprowadzą Ilona Michalska-Masiarz i Marta Wiktoria Trojanowska.

23 kwietnia 2022 r., godz. 17.00
Filia nr 2
ul. Zientarskiego 1A