44. Radomska Wiosna Literacka

44. Radomska Wiosna Literacka

przez
3265 3265 people viewed this event.

Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem 44. Radomskiej Wiosny Literackiej, która odbędzie się w dniach 11-15 czerwca. Jej częścią będą również VIII Targi Wydawnictw Regionalnych (11-12 czerwca, Pl. Corazziego).  W gronie wystawców zaprezentują się:  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Fundacja Centrum Architektury, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi, Instytut Pamięci Narodowej, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie, Muzeum Wsi Radomskiej, Oficyna Wydawnicza „Kontynenty”, Oficyna Wydawnicza „STON2” Irena Nyczaj, Radomska Inicjatywa Pocztówkowa, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Wydawnictwo Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Lucky, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Wytwórnia.

Do 12 czerwca na Pl. Corazziego można oglądać wystawę plenerową „100-lecie radomskiej biblioteki”.

11 CZERWCA / SOBOTA

11:00 Spacer szlakiem „Ławek literackich”

Stowarzyszenie Teatr Resursa zaprasza na spacery szlakiem radomskich ławek literackich, które w ramach Budżetu Obywatelskiego zostały ustawione w przestrzeni miasta w 2021 r. Trzy różne spacery odbędą się w dniach 11-13 czerwca. W programie improwizacje teatralne w oparciu o teksty radomskich pisarzy i pisarek. 

Na pierwszy spacer zapraszamy w sobotę (11 czerwca) o godz. 11:00. Miejsce zbiórki: Stary Ogród, Ławka Klementyny Hoffmanowej

 1. Klementyna Hoffmanowa – Park Stary Ogród – „Dziennik Franciszki Krasińskiej w ostatnich latach Augusta III pisany”
 2. Walery Przyborowski – Park Stary Ogród -„Lelum-Polelum”
 3. Marcin Kępa – Park Stary Ogród – „Trójkąt niebezpieczeństwa”
 4. Jehoszua Perle – Plac 72 Pułku Piechoty – „Żydzi dnia powszedniego”
 5. Bernard Gotfryd – Zieleniec przy Pl. Jagiellońskim – „Za murami” z tomu „Antoni Gołębiarz”

12:00 Spotkanie z Adrianem Szarym

Spotkanie z radomskim poetą, pedagogiem – wokół tomu poezji „Do Muzy(ki)”, dedykowanemu Jego największej muzie, czyli żonie. Literackie południe z muzyczną oprawą, o którą zadba Damian Czarnecki, poprowadzi Maciej Bojanowicz. 

miejsce: Kavvka Coffee, ul. M. Niedziałkowskiego 8/10

13:00 Spotkanie z Anetą Sieradz i Magdaleną Krzesicką

Debiut młodych, radomskich poetek. Promocja tomu wierszy Anety Sieradz „Autodestrukcja” i Magdaleny Krzesickiej „Samba codzienna”. Spotkanie poprowadzi dr Adrian Szary.

Aneta Sieradz, ukończyła kulturoznawstwo na UKSW w Warszawie, aktualnie studiuje Arteterapię na UMCS w Lublinie. Od 2008 roku należy do Grupy Literackiej „Tygiel” działającej przy SCM Arka w Radomiu, współautorka kilkunastu antologii po warsztatowych, w Arce oraz w Radomskim Amfiteatrze. W 2019 roku wydała debiutancki tomik poezji „Autodestrukcja”. Jej wiersze pojawiały się na ulicy Brackiej w Krakowie w ramach projektu „Wiersze na murach”. Laureatka regionalnych konkursów literackich. Prywatnie miłośniczka sztuki, w mniej lub bardziej oczywistej formie.

Magdalena Krzesicka – absolwentka geologii stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka tomu „Samba codzienna”. Członkini Grupy Literackiej „Tygiel”. Jej wiersze znalazły się w wielu czasopismach, antologiach i na audiobookach.

miejsce: Kavvka Coffee, ul. M. Niedziałkowskiego 8/10

14:00 Spacer śladami Marii Kelles-Krauz

Maria Kelles-Krauz, radomianka, polityczka, działaczka społeczna i oświatowa, pierwsza kobieta w Polsce, która objęła stanowisko przewodniczącej Rady Miasta. Niezwykłą historię Marii Kelles-Krauz  przybliży organizatorka spaceru – Ilona Michalska-Masiarz. Spacer rozpoczniemy od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marię Kelles-Krauz. 

miejsce: Nowy Ratusz, Rynek 1

16:00 Spotkanie z Katarzyną Grocholą

Jedna z najpopularniejszych rodzimych pisarek współczesnych. Autorka powieści obyczajowych skierowanych głównie do kobiet. Niektóre Jej tytuły („Ja wam pokażę!”, „Nigdy w życiu!”) doczekały się ekranizacji. Rozmowę z autorką poprowadzi Małgorzata Pawlak. Spotkanie plenerowe, które w razie złej pogody odbędzie się w RKSTiG „Łaźnia”.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

18:00 Spotkanie z Sebastianem Nowakiem 

Sebastian Nowak, radomianin, od dziesięciu lat związany z Krakowem. Absolwent filologii polskiej oraz kulturoznawstwa i wiedzy o mediach. Zawodowo przez dekadę był związany z Wydawnictwem Literackim. „Powszednia historia” to jego powieściowy debiut. W „Powszedniej historii” – czyli antysadze rodzinnej – uproszczone perypetie bohaterów są jedynie pretekstem, by przyjrzeć się drodze kilku pokoleń. Drodze, napędzanej odwieczną chęcią ucieczki, która zaprowadziła Janę, Ludwika i Krzyśka na ulice jednego z dużych miast postkomunistycznej Europy. Jak to zwykle bywa: wielka historia łączy się z popkulturą, a drobne obietnice szczęścia ścierają się z rzeczywistością.

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

12 CZERWCA / NIEDZIELA

11:00 Biblioteka Przyszłości – warsztaty dla dzieci

Jak będzie wyglądać biblioteka za 100 lat? Dzieci będą miały okazję poćwiczyć wyobraźnię i kreatywność próbując przedstawić swoją wizję książnicy w odległej przyszłości. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Warsztaty odbędą się plenerowo. 

miejsce: Plac Corazziego

11:00 Spacer szlakiem „Ławek literackich”

Stowarzyszenie Teatr Resursa zaprasza na II spacer szlakiem radomskich ławek literackich. W programie improwizacje teatralne w oparciu o zamieszczone przy ławkach teksty. 

miejsce zbiórki: Park Gołębiów (od ul. Zbrowskiego), ławka Teresy Opoki

 1. Teresa Ewa Opoka – Park Gołębiów – „Na ścieżkach zdrowia”
 2. Zbigniew Kruszyński – XV-lecie – „Szkice historyczne” lub „Powrót Aleksandra”
 3. Jerzy A. Wlazło – Park Leśniczówka – „Głupi Funio” 
 4. Wojciech Pestka – Park Leśniczówka – „Powiedzcie swoim”
 5. Ewa Podsiadły-Natorska – Park Leśniczówka – „Wściekłe”

13:00 Szperacze historii miast – Spotkanie z Pawłem Putonem i Jurijem Wynnyczukiem

Spotkanie z Pawłem Putonem, autorem publikacji „Radomskie latarenki adresowe” i Jurijem Wynnyczukiem, autorem książki „Knajpy Lwowa”. Spotkanie poprowadzi Marta Trojanowska.

„Radomskie latarenki adresowe” – niepozorne blaszane lub blaszano-szklane skrzyneczki informujące o numerze porządkowym budynku i nazwie ulicy, przy której się znajduje. Niewielkie, ale jakże ciekawe ozdobniki elewacji starych kamienic, domów, fabryk, obiektów użyteczności publicznej, a nawet podmiejskich chałup. Każdy miłośnik przestrzeni miejskiej choć raz kiedyś na nie zwrócił uwagę. Ale gdyby zapytać, co o nich wiemy, kiedy i dlaczego się pojawiły, nasza wiedza okazuje się znikoma. Autor książki – Paweł Puton – zafascynowany urodą latarenek postanowił znaleźć odpowiedź na te pytania.

„Knajpy Lwowa” to niezwykła książka, o niezwykłych miejscach, napisana przez niezwykłego człowieka, Jurija Wynnyczuka – publicystę, gawędziarza lwowskiego. Autor zabiera czytelnika w historyczną podróż po barach, szynkach, mordowniach i traktierniach Lwowa, w których niegdyś zbierali się luminarze polskiej nauki, sztuki i palestry. Ciekawe, nieznane fakty z ich biografii, anegdoty, plotki, dialogi z charakterystycznym kresowym akcentem – wszystko starannie zebrane i uporządkowane, okraszone międzywojenną atmosferą miasta Szczepcia i Tońcia. 

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

15:00 Spacer śladami Ewy Adamskiej

Młoda, tragicznie zmarła (1990- 2005) radomska poetka. Pisała wiersze od 12 do 15 roku życia.  Pośmiertnie wydany tom Wiersze, wersy, wersety” z utworami Autorki ukazał się nakładem wydawnictwa Poznań EA Radom. Spacer poprowadzi Ilona Michalska-Masiarz.

miejsce zbiórki: Kościół św. Teresy Od Dzieciątka Jezus, osiedle Borki

16:00 Spotkanie z Olgą Górską

Literacki debiut radomianki, powieść „Nie wszyscy pójdziemy do raju” to proza o dojrzewaniu do swojej orientacji na prowincji i w czasie transformacji ustrojowej. Świeży głos w prozie lesbijskiej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. 

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

17:00 Spotkanie z Michałem Rusinkiem i Janą Karpienko

„O Noblu od kuchni”, czyli spotkanie z Michałem Rusinkiem (asystentem Wisławy Szymborskiej)  i Janą Karpienko (asystentką Olgi Tokarczuk). Spotkanie poprowadzi Sebastian Nowak.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

19:00 Spotkanie autorskie z Tamarą Dudą / Авторська зустріч з Тамарою Дудою

Tamara Duda – ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Debiutancka „Córeczka” zapewniła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki.

Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. 

Міська  публічна бібліотека у Радомі запрошує Вас на авторську зустріч з Тамарою Дудою, українською письменницею, журналісткою та перекладачкою, Лауреаткою Національної премії імені Тараса Шевченка в галузі художньої літератури за роман «Дочка».

Про книгу:

Коли розум спить, великі таланти вибухають. Донбас, драматичні події весни і літа 2014 року. Маленький жіночий силует вправно рухається по військовій шахівниці, вносячи надію на швидку перемогу світла над темрявою. «Дочка» Тамари Дуди втягує, заворожує, рухається і розважає до сліз. Це найпрекрасніша данина пам’яті багатьом безіменним героям війни на сході України. Вхід на захід, звичайно, БЕЗКОШТОВНИЙ!

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

13 CZERWCA / PONIEDZIAŁEK

11:00 Biblioteka Przyszłości – warsztaty dla dzieci

Jak będzie wyglądać biblioteka za 100 lat? Dzieci będą miały okazję poćwiczyć wyobraźnię i kreatywność próbując przedstawić swoją wizję książnicy w odległej przyszłości.  Warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi będą mogli przygotować prace na konkurs plastyczny organizowany przez Filię nr 7 MBP pod hasłem „Biblioteka Przyszłości”. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Toruń.

miejsce: Filia nr 2 MBP, ul. Zientarskiego 1a

16:30 Spotkanie autorskie z Teresą Opoką

Spotkanie z prozaiczką, poetką, dramatopisarką. Autorka kilku powieści („Kocie oczy”, „Abecadło kobiety tamtych lat”, zbioru opowiadań „Miłość nad życie”) oraz książek dla dzieci. Wydarzenie będzie poświęcone najnowszej powieści kryminalnej pt.” Mazurska sielanka”. Spotkanie poprowadzi Magdalena Gliszczyńska. 

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

18:00 Spotkanie z Marcinem Mellerem

Spotkanie autorskie poświęcone najnowszej książce Marcina Mellera pt. „Czerwona ziemia”- thrillerowego debiutu autora. Trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony powieść sensacyjna o ojcowskiej miłości, błędach przeszłości i ich konsekwencjach. Rozmowę  poprowadzi Aleksandra Michalska. 

miejsce: Kino Studyjne MCSW Elektrownia, ul. M. Kopernika 1

20:00 Spacer szlakiem „Ławek literackich” 

Stowarzyszenie Teatr Resursa zaprasza na III spacer szlakiem radomskich ławek literackich. W programie improwizacje teatralne w oparciu o zamieszczone przy ławkach teksty. 

miejsce zbiórki: ławka laureata/ki Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza (ogród MBP), ul. Piłsudskiego 12

 1. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicz – Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej – „Lajla znaczy noc” Aleksandra Lipczak
 2. Witold Gombrowicz – Park Miejski im. T. Kościuszki – „Pamiętnik Stefana |Czarnieckiego”
 3. Ziemowit Szczerek – Park Miejski im. T. Kościuszki – „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” lub „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”
 4. Anna Litwinek – Park Miejski im. T. Kościuszki – „Dziewczyny na skrzydłach”
 5. Grzegorz Bartos – Park Planty – „Nadzy i martwi”
 6. Grażyna Jeromin-Gałuszka – Park Planty – „Kobiety z Czerwonych Bagien” 

14 CZERWCA / WTOREK

11:00 Biblioteka Przyszłości – warsztaty dla dzieci

Jak będzie wyglądać biblioteka za 100 lat? Dzieci będą miały okazję poćwiczyć wyobraźnię i kreatywność próbując przedstawić swoją wizję książnicy w odległej przyszłości.  Warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi będą mogli przygotować prace na konkurs plastyczny organizowany przez Filię nr 7 MBP pod hasłem „Biblioteka Przyszłości”. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Toruń.

miejsce: Filia nr 6 MBP, ul. Kusocińskiego 13

17:00 Spotkanie autorskie z Jurijem Wynnyczukiem

Jurij Wynnyczuk – ukraiński pisarz, dziennikarz i redaktor. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Podkaprackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka.  Dwukrotny laureat najbardziej prestiżowej ukraińskiej nagrody literackiej „Książka Roku BBC” – w 2005 r. za powieść „Wiesniani ihry w osinnich sadach” i w 2015 r. za „Tango śmierci” (nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus). Mieszka we Lwowie. „Tango śmierci” to opowieść o wielokulturowości Lwowa, którą przerywa druga wojna światowa. Dramatyczna historia prawdziwej przyjaźni Polaka, Ukraińca, Żyda i Niemca wzmocniona świetnym poczuciem humoru Jurija Wynnyczuka. Pod koniec 2021 r. ukazała się w Polsce kolejna powieść autora – „Lutecja”. Opowiedziana w książce historia w błyskotliwy sposób łączy humor z przejmującym smutkiem, wschodni mistycyzm opiewa odważne sceny erotyczne, a unoszący się nad wszystkim fantasmagoryczno-oniryczny nastrój sprawia, że przedstawiony w powieści świat może być czymś zupełnie innym, niż się początkowo wydaje. 

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

19:00 Spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem

Max Czornyj – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania pisarz. Swój pierwszy utwór wydał w 2017 roku, a od tego czasu regularnie można poznawać perypetie bohaterów, których tworzy Max Czornyj. Książki pisane przez niego zostały wydane w nakładzie sięgającym setek tysięcy, co jeszcze bardziej pokazuje, jakim uznaniem cieszy się wśród czytelników. Spotkanie autorskie w głównej mierze poświęcone będzie dwóm najnowszych książkom pisarza: „Mortalista” i „Piekło”. Spotkanie poprowadzi Izabela Krasińska.

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12 

15 CZERWCA / ŚRODA

17:00 Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską

Dorota Masłowska, pisarka, dramatopisarka, felietonistka, piosenkarka i producentka muzyczna. Laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść „Paw Królowej” przybliży swój najnowszy dramat „Bowie w Warszawie”.  Najnowsza książka Doroty Masłowskiej to opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności. Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie. Ilustracje do książki stworzył ceniony artysta Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi Anna Spólna.

miejsce: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Plac Jagielloński 15, Scena Kotłownia (liczba miejsc ograniczona, zapisy on-line – BRAK WOLNYCH MIEJSC).

19:00 Spleciona z historią Radomia – fotospotkanie poświęcone Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej miejscu w historii naszego miasta

Podczas sentymentalnego spotkania zostaną przedstawione i omówione wybrane fotografie z bogatego archiwum biblioteki (oraz innych źródeł), pokazujące to szczególne miejsce na mapie Radomia. Przeznaczone będzie jednak nie tylko dla sympatyków Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale także osób zainteresowanych historią Radomia, fotografie te stanowią bowiem także opowieść o życiu miasta i zmianach, jakim podlegało przez lata. W fotograficzną wędrówkę zabierze uczestników Marta Trojanowska. 

miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

Aby zarejestrować się na to wydarzenie, wyślij swoje dane pocztą e-mail na adres it@mbpradom.pl

Zarejestruj się za pomocą poczty internetowej: Gmail / AOL / Yahoo / Outlook

 

Date And Time

2022-06-11 11:00 to
2022-06-15 19:00
 

Lokalizacja

biblioteka_główna
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends