Program 46. Radomskiej Wiosny Literackiej

Program 46. Radomskiej Wiosny Literackiej

Zachęcamy do zapoznania się z programem 46. Radomskiej Wiosny Literackiej, która odbędzie się w dniach 8-12 czerwca. Festiwalowi będą również towarzyszyły X Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych (8-9 czerwca). 

Program festiwalu został podzielony na pasma tematyczne: #radom (wydarzenia literackie o Radomiu lub o pisarzach związanych z Radomiem), #nowości (dyskusje o nowościach wydawniczych), #radomczyta (spotkania z pisarzami, których książki znalazły się na liście najczęściej wypożyczanych tytułów ze zbiorów radomskiej biblioteki), #literackieinspiracje (wydarzenia o charakterze rozrywkowym inspirowane literaturą).

PROGRAM 46. RADOMSKIEJ WIOSNY LITERACKIEJ

SOBOTA (8 CZERWCA)

12:00-13:00 #GodzinaCzytania wspólne pasmo Koalicji Letnich Festiwali Literackich
Zapraszamy do czytelni plenerowej na Placu Corazziego

13:00-15:00 Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

Pl. Corazziego

 

pasmo #radomczyta

13:00 Spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską. Rozmowę z pisarką poprowadzi Małgorzata Pawlak.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

szczegóły

Katarzyna Puzyńska zadebiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę kryminalną o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów.

pasmo #nowości

14:30 Spotkanie autorskie z Uładzimirem Niaklajeu i promocja tomu poetyckiego pt.: „Sam”. Rozmowę z poetą poprowadzi Anna Spólna.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

szczegóły

Uładzimir Niaklajeu (ur. 1946) jest białoruskim poetą, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tradycyjnego nurtu poezji białoruskiego Odrodzenia. Zawsze był zaangażowany publicznie, kierował Białoruskim PEN Clubem. W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, został pobity i zatrzymany. W wyniku represji wiele lat spędził na emigracji. Wybór dzieł zatytułowany Sam definiuje karierę Niaklajeua. Zawiera wiersze napisane w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat i Ostatnie słowo oskarżonego Uładzimira Niaklajeua przed sądem w Mińsku 18 maja 2011 roku – świadectwo niewinności, odpowiedź na zarzuty stawiane autorowi przez reżim Łukaszenki.

„Tytułowe słowo „sam” dotyczy zarówno wiersza, całej książki, jak i nadrzędnej idei, która naznacza i organizuje dorobek poetycki Niaklajeua. Za sprawą słowa-klucza poeta zbliża się do filozofii egzystencjalizmu – głosi ona wszak, że dążenie do prawdy i pragnienie wolności skazują człowieka na duchowe osamotnienie, niezrozumienie, wyobcowanie i wygnanie”. Alaksandr Raspapou

pasmo #nowości

15:30 Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem i promocja reportażu pt.: „Rzeka dzieciństwa”. Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

szczegóły

Do rzeki dzieciństwa podróżuje się bez końca – szuka jej źródeł w historii i ujścia w pamięci. Wspomina się: lato na wsi, brodzenie po pierś w nurcie, rybie łuski na glinianej podłodze, milczącego pastucha co dzień wyprowadzającego krowy. Gdy tą rzeką jest Bug, jeżdżąc wzdłuż niej, podróżuje się zawsze na wschód. Myśli się: o granicy, o Rosji, o wojnie, o uchodźcach, o tym, że tak blisko jest Bełżec, a źródło wypływa z ziemi nasiąkniętej krwią. Kuca się przy ogniu i wyobraża sobie: karawanę zwierząt sunących przez mazowieckie piaski, ciemność popiołów, w której świecą diamenty. „Bo zaiste nie pamięć, ale rzeki powinny grzebać nasze szczątki. Powinny je wypłukiwać i nieść do oceanów. To jedyny koniec wart pomyślenia”

pasmo #nowości, #radom

17:30 Spotkanie z Agnieszką Jelonek i promocja książki pt. „West Farragut Avenue”. Rozmowę z pisarką poprowadzi Barbara Sadurska.

miejsce: GMF „Piec”, MCSW Elektrownia, ul. Kopernika 1

szczegóły

Lata dziewięćdziesiąte. Para dzieciaków wyjeżdża do Stanów, żeby zarobić trochę pieniędzy. Może to będzie prawdziwy amerykański sen? Najpierw jest szczęście, miłość, wielka podróż, muzyka. Dwoje ludzi, którzy odnaleźli się przez przypadek i prawdziwe zakochanie, już na zawsze. Ameryka sprzyja miłości, nawet jeśli trudno o kasę, a skóra na dłoniach pęka od pracy. A jednak między bohaterami coś się wydarza. Pojawia się rysa. Narratorka wraca do Polski, a Drobny zostaje za oceanem. To rozstanie ma być tylko na chwilę, ale pewnego listopadowego dnia przychodzi wiadomość, po której czas zmienia się na bezpowrotnie zimowy. I jakoś będzie trzeba z tym żyć. Tylko czy to jest w ogóle możliwe? Po dwudziestu dwóch latach bohaterka wraca na West Farragut, by odnaleźć ślady Drobnego, które przecież mogą być wszędzie. 

pasmo #literackieinspiracje

19:00 Literacka gra miejska zakończona epickim piknikiem (szczegóły niebawem).

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Droga Mleczna

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

NIEDZIELA (9 CZERWCA)

12:00-13:00 #GodzinaCzytania wspólne pasmo Koalicji Letnich Festiwali Literackich
Zapraszamy do czytelni plenerowej na Placu Corazziego

13:00-15:00 Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

miejsce: Pl. Corazziego

pasmo #nowości

14:00 Spotkanie autorskie z Martą Hermanowicz i promocja książki pt.: „Koniec”. Rozmowę z pisarką poprowadzi Wojtek Szot.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

szczegóły

Malwina, dziewczynka obdarzona niezwykłą wrażliwością, śni sny-wspomnienia wojenne swojej babki, co sprawia, że równolegle funkcjonuje w dwóch rzeczywistościach – wojennej (przede wszystkim tej z Kresów i Syberii) i Polski lat 90. Rzeczywistości wzajemnie się przenikają, nakładają się na siebie. Malwina, łapaczka snów swojej ocalałej z wojennej zawieruchy babki, staje się swoistym dybukiem oddającym głos umarłym; dla niej wojna nadal trwa zarówno na froncie nocnym, jak i dziennym. Mocna, poruszająca, świetnie skonstruowana proza.

pasmo #nowości

15:30 Spotkanie autorskie z Tomaszem Szerszeniem i promocja reportażu pt.: „Być gościem w katastrofie”. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Hanna Łozowska. 

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

szczegóły

Być gościem w katastrofie to antropologiczny esej o patrzeniu na obrazy wojny w Ukrainie. To próba opowiedzenia o tej wojnie poprzez jej wizualność, poprzez sztukę. Co to bowiem znaczy dziś: patrzeć, zaczynać, uchodzić, cierpieć, przeżywać, nienawidzić, dokumentować, przekraczać, dekolonizować, pisać? To również opowieść o charkowskim Domu „Słowo”, w której – niczym w soczewce – odbijają się losy ukraińskiej kultury ostatnich stu lat. I na sam koniec: to książka o próbie odnalezienia się w tej wojennej historii, o mediowaniu między obiektywnym, badawczym dystansem a afektywnym zaangażowaniem.

pasmo #nowości

17:00 Spotkanie autorskie z Maciejem Jakubowiakiem i promocja książki pt.: „Hanka. Opowieść o awansie”. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Wojtek Szot.

miejsce: Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Apteka Kultury), Rynek 12

szczegóły

Najpierw była Albina. Skończyła parę klas w wiejskiej szkole, na więcej nie pozwolił jej ojciec. Potem Hanka – już z maturą, pracowniczka biurowa kopalni, w młodości nawet sportsmenka. A po Hance – Maciek, absolwent dobrych studiów, miejska inteligencja. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.

Maciej Jakubowiak na warsztat bierze swoją rodzinę, ale własna historia jest dla niego punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu. Jaką rolę naprawdę odgrywają w nim edukacja, państwo, praca? Co nam po nim zostaje: opowieści rodziców i dziadków, stosunek do pieniędzy i podróży, a może brzuch? I jak opisać to, że choć jest lepiej, to może nie do końca się udało?

pasmo #radomczyta

18:30 Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Łukasz Orbitowski.

miejsce: Kamienica Deskurów, Rynek 14

szczegóły

Polski pisarz, autor fantastyki. Najczęściej nagradzany polski pisarz fantastyczny, jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor „Xavrasa Wyżryna”, „Czarnych oceanów”, „Extensy”, „Córki łupieżcy”, „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, „Lodu” oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego „Katedry” – zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. „PL+50. Historie przyszłości”. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za „Lód”),trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009. Utwory Dukaja przetłumaczone zostały na język angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, czeski, słowacki, macedoński i węgierski.

pasmo #literackieinspiracje

20:30 Koncert zespołu Wczasy

miejsce: ogród biblioteczny (MBP w Radomiu), ul. Piłsudskiego 12

szczegóły

Zespół Wczasy to założony w 2016 roku duet muzyczny składający się z Bartłomieja Maczaluka i Jakuba Żwirełło. Tworzona przez nich muzyka to przede wszystkim połączenie nurtu postpunkowej zimnej fali, synth-popu z lat 80. i nostalgicznych brzmień gitarowych z lat 90. Duet Wczasy jest znany z takich przebojów jak „Dzisiaj jeszcze tańczę” (który trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu „Fanfik”), „Jesteś najlepszy” (pojawia się w filmie „Sweat”), „Tyle słów” czy „Prince i Bowie”. Albumy „Zawody” i „To wszystko kiedyś minie” spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy i krytyków. W 2024 r. duet muzyczny wydał EPkę zatytułowaną „Program”, z której pochodzą takie utwory, jak: „Patrzymy” czy „Chwila”.

PONIEDZIAŁEK (10 CZERWCA)

pasmo #nowości

10:00 – Spotkanie autorskie z Barbarą Sadurską i promocja książki pt.: „Rada Smoków”.

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

szczegóły

Dajcie się porwać smoczej opowieści!

Pamiętacie? W ostatnie wakacje Matylda trafiła na przedziwną i fascynującą wyspę. Poznała tam swojego tajemniczego dziadka, znalazła przyjaciółkę Saszę, a przede wszystkim miała okazję spotkać prawdziwego srebrnego smoka, który zabrał ją do wspaniałej krainy mitów i opowieści. Lato dobiega końca, a tymczasem zaczynają się tam dziać dziwne rzeczy… Czyżby rozejm, jaki dawno temu zawarły smoki, przestawał obowiązywać? Pora zwołać radę smoków, a pomóc w tym mogą tylko Matylda i Sasza. O ile przetrwają niezwykły i pełen niebezpieczeństw rejs.

pasmo #radom

18:00 – Spotkanie wokół twórczości radomianek: Zofii Romanowiczowej (m.in. „Szklana kula”, „Skrytki”, „Przejście przez Morze Czerwone”) i Helen Weinzweig („Mała czarna i perły”). W rozmowie wezmą udział: Anna Jamrozek-Sowa, Magdalena Heydel, Natalia Królikowska. 

szczegóły

Wydarzeniu będzie towarzyszyło performatywne czytanie monodramatu Helen Weinzweig pt.: „Dola mojej matki” (tłumaczenie: Magdalena Heydel). Tekst monodramu przeczyta Sonia Bohosiewicz. 

miejsce: Scena Kameralna, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Pl. Jagielloński 15

pasmo #literackieinspiracje, #radom

ok. 20:00 – spacer literacki śladami Zofii Romanowiczowej, który poprowadzi Ilona Michalska-Masiarz 

początek: Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Pl. Jagielloński 15

WTOREK (11 CZERWCA)

pasmo #nowości

17:00 Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller i promocja książki pt.: „Juno”. Rozmowę z pisarką poprowadzi Aleksandra Bieńkowska.

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

szczegóły

„Juno” to dowcipna, nieco złośliwa, a zarazem ogromnie smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku- o kobietach, o kryzysie wieku średniego, ale również o długu i o winie, które to kategorie autorka umiejętnie wyrywa z kontekstu ekonomicznego czy prawniczego, przenosząc je na codzienne doświadczenie.

pasmo #nowości

19:00 Rozmowa na temat nowego, krytycznego wydania „Dzienników” Witolda Gombrowicza. W spotkaniu wezmą udział: dr hab. Ewa Kołybecka-Piwońska, prof. UŁ, dr hab. Tomasz Bocheński, prof. UŁ. Moderatorką rozmowy będzie dr hab. Anna Spólna, prof. URad.

Partnerem wydarzenia, które organizujemy z okazji Roku W. Gombrowicza, jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

szczegóły

Z okazji trwającego Roku Gombrowicza, seria „Pism zebranych” (Wyd. Literackie) powiększyła się o trzy nowe wolumeny zawierające Dziennik 1953–1969 – opus magnum Gombrowicza. Seria powstała pod honorowym patronatem Rity Gombrowicz i redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego, jednego z najlepszych znawców literatury polskiej XX wieku, w tym twórczości Herlinga-Grudzińskiego, Mackiewicza, Schulza, Witkacego i Gombrowicza właśnie.

Tom X serii Pism zebranych Witolda Gombrowicza będzie zawierał najwcześniejsze zapiski diarystyczne z lat 1953–1956, tom XI obejmuje lata 1957–1961, zaś w tomie XII obok dzienników z lat 1961–1969 czytelnicy znajdą również posłowie prof. Tomasza Bocheńskiego, opracowanie odmian tekstu, notę wydawcy, bibliografię przedmiotową i podmiotową oraz wykaz przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Pisma zebrane są serią krytyczną zawierającą komentarz oraz przypisy objaśniające kontekst biograficzny i literacki.

ŚRODA (12 CZERWCA)

pasmo #nowości

17:00 Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik i promocja zbioru opowiadań „Dintojra”. Rozmowę poprowadzi Marta Trojanowska. 

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

szczegóły

Czasami największą zemstą jest po prostu przeżyć.
Na własnych zasadach, wbrew trudnościom, nie pytając o zgodę.
Czasem, jak w przypadku Dzidki, nadejście vendetty poprzedza desperacki krzyk: Ludzieeee, czemu mi nikt nie pomaga?
Jeśli się wylosowało od losu nie willę z basenami, a lepiankę w Polsce B, C, elgiebete, to inaczej nie będzie. Dintojrę trzeba zrobić po swojemu i do widzenia.„Dintojra” znaczy zemsta, a różne jej oblicza znajdziemy w najnowszej książce Sylwii Chutnik. Sprzedawca z sexshopu, samotna aktorka, zakochana dziewczyna – wszyscy mają złamane serca, zmagają się z samotnością i własnymi demonami oraz marzą o lepszym życiu.

I wszyscy chcą wyrównać swoje porachunki ze światem.

pasmo #nowości

18:30 Spotkanie z Marcinem Gaczkowskim, tłumaczem książki „Miasto” autorstwa Waleriana Pidmohylnyego. Rozmowę poprowadzi Przemysław Witkowski.

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

szczegóły

Brawurowo nowoczesne, miejscami mocno polemiczne, ironizujące oraz intertekstualne. Miasto jest kolejnym arcydziełem rozstrzelanego odrodzenia wydanym nakładem Kolegium Europy Wschodniej.

CZŁOWIEK Stepan Radczenko, lat dwadzieścia sześć. Sierota. Amator książek i ciężkiej pracy. Za sobą ma rewolucje, wojny i krótkie romanse, przed sobą – dostojne i owocne życie. Wierzy w postęp i szczęście ludzkości. Przyjechał studiować, chce się wyuczyć i czmychnąć z powrotem na cichą ukraińską wieś. Robotny, ambitny, naiwny, trochę nerwus.

MIASTO Kijów połowy lat dwudziestych XX wieku. Szerokie bulwary, strzeliste gmachy, amerykańskie kino, jazz, fokstrot. W starych i nowych murach żyją niedobitki dawnej burżuazji i sól odnowionej ziemi – proletariat. Arena konfliktu między indywidualnym a kolektywnym. Miejsce mocy i upadku. Z człowieka w mieście rychło wyjdzie zwierz.

MIŁOŚĆ Jej płomień tylko przez chwilę miota iskry, później gotujemy na nim barszcz.

REWOLUCJA Obaliła trony, rozepchnęła granice, przepędziła człowieka pracy ze wsi do miasta. Wizje świetlanej przyszłości dają bohaterom tyleż nadziei, co niepokoju.

LITERATURA Niesie zaszczyty i profity. Piórem można wiele zwojować. Sercem miasta jest drukarnia.

POWIEŚĆ Ukazała się wiosną 1928 roku. Miasto Waleriana Pidmohylnego to ukraińska klasyka – ironiczna, prowokacyjna i zadziwiająco aktualna. Poznajcie Stepana. Wątpliwe, czy go pokochacie.

Walerian Pidmohylny (1901–1937) – ukraiński pisarz, krytyk literacki, pedagog, tłumacz. Autor licznych opowiadań, nowel i trzech powieści (ostatniej nie ukończył). Słynie z prozy filozoficzno-psychologicznej. Przełożył na język ukraiński m.in. utwory Denisa Diderota, Honoré de Balzaca, Stendhala, Gustava Flauberta, Victora Hugo i Woltera. W 1934 roku aresztowany przez NKWD za rzekomy „terroryzm”, więzień łagru na Wyspach Sołowieckich, rozstrzelany podczas stalinowskiego Wielkiego Terroru.

Marcin Gaczkowski (ur. 1982) – literaturoznawca i historyk, publicysta, radiowiec, tłumacz literatury ukraińskiej, miłośnik widzialnego i niewidzialnego Kijowa.

pasmo #literackieinspiracje

20:30 Literacki wieczór improwizacyjny z grupą I’MPRO I’MPRO

miejsce: kawiarnia Otwarta Café, ul. Żeromskiego 29

szczegóły

Radomską Wiosnę Literacką zamkniemy występem improwizacyjnym. Inspiracją do scenek aktorskich odgrywanych przez członków grupy I’MPRO I’MPRO będą losowo wybrane teksty z książek oraz podpowiedzi publiczności. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. W programie mogą zajść drobne zmiany, o których na bieżąco będziemy informowali na stronie www.mbpradom.pl oraz w wydarzeniu facebookowym

46. Radomską Wiosnę Literacką i X Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza i jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.