Danuta Tomczyk (1929-2022)

2

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Danuty Tomczyk (1929-2022), byłej Dyrektor Miejskiej a następnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Pani Danuta Tomczyk związana była z radomską książnicą od 1952 roku, była również inicjatorką Radomskiej Wiosny Literackiej oraz organizatorką struktur SPB w Radomiu.

Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia.

Pogrzeb śp. Danuty Tomczyk odbędzie się w najbliższą sobotę (25 czerwca) o godz. 11:00 w Kościele pw. Św. Józefa w Świdniku (ul. Partyzantów 64).

Jeszcze tydzień temu – podczas Jubileuszowej Gali z okazji 100-lecia biblioteki – odczytaliśmy list od Pani Dyrektor. Do życzeń dołączona była również aktualna fotografia Pani Tomczyk, którą pozwalamy sobie opublikować wraz z jubileuszowymi życzeniami.

„Szanowny Panie Dyrektorze,

Szanowni Państwo,

Z wielka przyjemnością pragnę podziękować za zaproszenie na jubileusz 100 lecia Biblioteki. Niestety nie mogę osobiście uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu, ponieważ przebywam w szpitalu.

Składam najszczersze gratulacje z okazji jubileuszu Biblioteki i podziękowania za 43-letnia pracę, która była miłością mego życia.

Pasja upowszechniania czytelnictwa niech będzie towarzyszyć wszystkim pracownikom w dalszej działaności

Stanisław Piotr Koczorowski „Gdy jesteś głodny…”

Gdy jesteś głodny, po chleb żywo sięgasz,

Gdy pragniesz, woda twe pragnienie syci,

Głód i pragnienie ducha gasi księgarz,

Myśl – biblioteka żywi najobficiej.

Przeszłość i przyszłość w sobie w jedno sprzęga

Książek czarownych siła niespożyta:

W nich wiedzy przodków kryje się potęga,

Z nich człek przyszłości widzenie wyczyta;

Skarbnica doli człowieka – to księga.

– Stanisław Piotr Koczorowski „Gdy jesteś głodny…”

Bibliotekarz i bibliofil polski

Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w dalszej pracy

Danuta Tomczyk – emerytowany dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Radomiu

Świdnik, 15.06.202″

Szanowna Pani Dyrektor – zapewniamy, że na zawsze pozostanie Pani w naszych sercach i wspomnieniach. Ogrom Pani pracy na rzecz rozwoju radomskiej biblioteki jest nie do przecenienia.