Discover Radom

Discover Radom
Zapraszamy na zajęcia kulturowe z serii Discover Radom, na których poznamy ciekawe strony historii, kultury, sztuki i rozrywki naszego miasta. Od pierwszych zajęć zapoznawczych, na które miło Was będzie gościć w nasze filii, co dwa tygodnie będziemy się spotykać, również na spacerach tematycznych po Radomiu przybliżających nieznane fakty i smaczki związane z naszym miastem i Polską. A wszystko to oczywiście po angielsku, aby wszystko było zrozumiałe.
Welcome to DISCOVER RADOM!

A new project dedicated to You-people of foreign origin living in Radom permanently or staying here for good:)
It is organized by MBP (our library) and we want to make You feel at home here.
So we will meet every two weeks to have a walk around the most captivating places in town (the first is on March 10th) and see each other also in the library at Kusocińskiego 13
(just around the corner not far away from Galeria Słoneczna)!
Get to know more about both culture and entertainment, learn English and Polish, also in customs, traditions, literature, art, film and music!
Most of all-have much fun!
See You then and there…
Feb 24th – filia nr 6 MBP
March 10th – a walk around Radom
Welcome:)
 
Приглашаем вас на культурные занятия из серии «Открой для себя Радом», на которых познакомимся с интересными сторонами истории, культуры, искусства и развлечений нашего города. С 24 февраля – с первых ознакомительных занятий, на которых приятно Вас встретим в зале № 6 на улице Кусочинского, 13, и будем встречаться каждые две недели, а также на тематических прогулках по Радому, знакомясь с неизвестными фактами и изюминками связанными с нашим городом и Польшей. И все это, разумеется, на английском языке, чтобы все было понятно. Первая прогулка 10.03, но я надеюсь увидеть вас в 17:00 в этот четверг.