24 kwietnia o godz. 17:00 odbył się wernisaż wystawy fotografii z kartotek policyjnych okresu międzywojennego. Fotografie pochodzą z oryginalnego albumu operacyjnego policji, który jest własnością Jacka Dehnela. Scenariusz wystawy przygotowała Marta Trojanowska.
Jacek Dehnel w bardzo osobisty sposób podchodzi do swoich zbiorów, które są dla niego historią tak fotografii, jak i ludzi ją tworzących i występujących na zdjęciach. Znany literat opowiedział o swojej kolekcji w stylu retro, w której szczególne miejsce zajmuje album pochodzący z archiwum policyjnego. Podniszczony papier, wysłużona okładka introligatorska dodaje mu szczególnego uroku. Stan albumu sam w sobie stał się intrygujący dla kolekcjonera, który poprzez poszukiwania w międzywojennym czasopiśmie „Tajny Detektyw” został odkrywcą tożsamości wielu przedstawionych na zdjęciach osób.
Plonem poszukiwań było wydanie publikacji Nowy Tajny Detektyw, czyli 64-stronicowej książki w formie gazety i stworzenie szerzej zakrojonego „Projektu Tajny Detektyw”. Jego działania mają charakter interdyscyplinarny, są twórczą interpretacją życia retro-półświatka. Jego częścią są piosenki wykonywane przez zespół „Tajny”, który w jazzowych rytmach wprowadza w klimat międzywojennej kryminalnej Warszawy. Piosenki utrzymane w lirycznym nastroju, bez zbędnego patosu przedstawiają świat ludzkich rozterek, życie polityków, biznesmenów i artystów, których ścieżki krzyżują się w salonie i… na sali rozpraw. Równolegle do wielkiego świata, istnieje też mały światek przestępczy i choć obie sfery żyją niezależnie, to jednak spotykają się w historiach prasowych skandali. Zło, występek, ale przede wszystkim ich motywy i nieproste uwikłania społeczne intrygują twórców projektu.
Jacek Dehnel odpowiadał na pytania uczestników wernisażu. Wyjaśnił swoją postawę wobec zgromadzonych zdjęć. Są one dla niego nie tylko sentymentalną opowieścią, ale także ukazują problemy społeczne i gospodarcze, pozwalają lepiej zrozumieć ludzi, których już nie ma. Ukazanie na zdjęciach „zwierciadeł przeżyć”, jakimi są ludzkie twarze, może skłaniać do zastanowienia się nad zmiennością relacji przestępca – ofiara. Poczujmy się więc przez chwilę jak Nowi Tajni Detektywi!
Wystawa towarzyszy 40. Radomskiej Wiośnie Literackiej i można ją oglądać do 10 maja 2017 r.
Fotorelacja z wernisażu; Jacek Dehnel opowiada o swoich zbiorach - fragment spotkania