Tematem konkursu była bardzo szeroko pojęta wolność – rozumiana zarówno w ujęciu dosłownym (zewnętrzna), jak i metaforycznym (wewnętrzna); wolność w ujęciu historycznym – odnosząca się do konkretnych wydarzeń w historii ludzkości, jak i indywidualnym; wolność idei, człowieka, literatury, sztuki itd. Organizatorzy pozostawili hasło konkursu do szerokiej i interpretacji uczestników. Forma literacka haiku narzucała natomiast ograniczenia formalne (17 sylab rozpisanych na trzy wersy 5-7-5).
Obrady komisji konkursowej odbyły się 5 czerwca 2023 r, a uroczyste wręcznie nagród miało miejsce 16 czerwca 2023, o godz. 18.00.
Komisja została powołana przez Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu zarządzeniem nr 18/2023 z dnia 30.05.2023 r. W jej skład weszli:
– Sebastian Równy – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu – przewodniczący
– Marta Trojanowska – przedstawiciel Organizatora – sekretarz
– Adrian Szary – poeta, dr nauk humanistycznych.
Komisja stwierdziła, że na konkurs wpłynęły 253 prace (w kategorii A do lat 18 – 52 prac, w kategorii B powyżej lat 18 – 163 prac). 9 prac nadeszło po terminie i nie zostały ujęte w ogólnej liczbie. Do konkursu nie zakwalifikowano 41 prac [brak załącznika nr 2,5; brak godła, źle wypełnione załączniki, prace niespełniające wymogów formalnych].
W kategorii A, do 18 lat przyznano:
I nagroda: Małgorzata Ogonowska, Białystok
II nagroda: Weronika Wielicka, Dąbrowa Górnicza
III nagroda: Miłosz Bartos, Radom
Wyróżnienia równorzędne: nie przyznano.
W kategorii B powyżej 18 lat przyznano:
I nagroda: Paulina Warchoł, Michałowice
II nagroda: Tomasz Lorenc – Łódź
III nagroda: Piotr Mazurski – Gryfice
Wyróżnienia równorzędne:
Joanna Kasprzyk – Kwidzyn, Mieczysław Miazga – Warszawa, Dawid Owczarek – Kowala
Serdecznie gratulujemy Laureatom!