Program 46. Radomskiej Wiosny Literackiej

46. Radomska Wiosna Literacka odbędzie się w dniach 8-12 czerwca. Festiwalowi będą również towarzyszyły X Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych (8-9 czerwca). 

Program festiwalu został podzielony na pasma tematyczne: #radom (wydarzenia literackie o Radomiu lub o pisarzach związanych z Radomiem), #nowości (dyskusje o nowościach wydawniczych), #radomczyta (spotkania z pisarzami, których książki znalazły się na liście najczęściej wypożyczanych tytułów ze zbiorów radomskiej biblioteki), #literackieinspiracje (wydarzenia o charakterze rozrywkowym inspirowane literaturą).

PROGRAM 46. RADOMSKIEJ WIOSNY LITERACKIEJ

SOBOTA (8 CZERWCA)

13:00-15:00 Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

Pl. Corazziego 

pasmo #radomczyta

13:00 Spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską. Rozmowę z pisarką poprowadzi Małgorzata Pawlak.

szczegóły

Katarzyna Puzyńska zadebiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę kryminalną o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów. 

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

pasmo #nowości

14:30 Spotkanie autorskie z Uładzimirem Niaklajeu i promocja tomu poetyckiego pt.: „Sam”. Rozmowę z poetą poprowadzi Anna Spólna.

szczegóły

Uładzimir Niaklajeu (ur. 1946) jest białoruskim poetą, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tradycyjnego nurtu poezji białoruskiego Odrodzenia. Zawsze był zaangażowany publicznie, kierował Białoruskim PEN Clubem. W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, został pobity i zatrzymany. W wyniku represji wiele lat spędził na emigracji. Wybór dzieł zatytułowany Sam definiuje karierę Niaklajeua. Zawiera wiersze napisane w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat i Ostatnie słowo oskarżonego Uładzimira Niaklajeua przed sądem w Mińsku 18 maja 2011 roku – świadectwo niewinności, odpowiedź na zarzuty stawiane autorowi przez reżim Łukaszenki.

„Tytułowe słowo „sam” dotyczy zarówno wiersza, całej książki, jak i nadrzędnej idei, która naznacza i organizuje dorobek poetycki Niaklajeua. Za sprawą słowa-klucza poeta zbliża się do filozofii egzystencjalizmu – głosi ona wszak, że dążenie do prawdy i pragnienie wolności skazują człowieka na duchowe osamotnienie, niezrozumienie, wyobcowanie i wygnanie”. Alaksandr Raspapou

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

pasmo #nowości

15:30 Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem i promocja reportażu pt.: „Rzeka dzieciństwa”. Rozmowę poprowadzi Hanna Łozowska.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

pasmo #nowości, #radom

17:30 Spotkanie z Agnieszką Jelonek i promocja książki pt. „West Farragut Avenue”. Rozmowę z pisarką poprowadzi Barbara Sadurska.

miejsce: GMF „Piec”, MCSW Elektrownia, ul. Kopernika 1

pasmo #literackieinspiracje

19:00 Literacka gra miejska zakończona epickim piknikiem (szczegóły niebawem).

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Droga Mleczna

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

NIEDZIELA (9 czerwca)

13:00-15:00 Warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

miejsce: Pl. Corazziego

pasmo #nowości

14:00 Spotkanie autorskie z Martą Hermanowicz i promocja książki pt.: „Koniec”. Rozmowę z pisarką poprowadzi Wojtek Szot.

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

pasmo #nowości

15:30 Spotkanie autorskie z Tomaszem Szerszeniem i promocja reportażu pt.: „Być gościem w katastrofie”. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Hanna Łozowska. 

miejsce: Pomnik Jana Kochanowskiego, Pl. Corazziego

pasmo #nowości

17:00 Spotkanie autorskie z Maciejem Jakubowiakiem i promocja książki pt.: „Hanka. Opowieść o awansie”. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Wojtek Szot.

miejsce: Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Apteka Kultury), Rynek 12

pasmo #radomczyta

18:30 Spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Łukasz Orbitowski.

miejsce: Kamienica Deskurów, Rynek 14

pasmo #literackieinspiracje

20:30 Koncert zespołu Wczasy

miejsce: ogród biblioteczny (MBP w Radomiu), ul. Piłsudskiego 12

PONIEDZIAŁEK (10 czerwca)

pasmo #nowości

10:00 – Spotkanie autorskie z Barbarą Sadurską i promocja książki pt.: „Rada Smoków”.

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

pasmo #radom

18:00 – Spotkanie wokół twórczości radomianek: Zofii Romanowiczowej (m.in. „Szklana kula”, „Skrytki”, „Przejście przez Morze Czerwone”) i Helen Weinzweig („Mała czarna i perły”). W rozmowie wezmą udział: Anna Jamrozek-Sowa, Magdalena Heydel, Natalia Królikowska. 

Wydarzeniu będzie towarzyszyło performatywne czytanie monodramatu Helen Weinzweig pt.: „Dola mojej matki” (tłumaczenie: Magdalena Heydel). Monodram przeczyta Sonia Bohosiewicz.

miejsce: Scena Kameralna, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Pl. Jagielloński 15

pasmo #literackieinspiracje, #radom

ok. 20:00 – spacer literacki śladami Zofii Romanowiczowej, który poprowadzi Ilona Michalska-Masiarz 

początek: Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Pl. Jagielloński 15

WTOREK (11 czerwca)

pasmo #nowości

17:00 Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller i promocja książki pt.: „Juno”. Rozmowę z pisarką poprowadzi Aleksandra Bieńkowska.

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

pasmo #nowości

19:00 Rozmowa na temat nowego, krytycznego wydania „Dzienników” Witolda Gombrowicza. W spotkaniu wezmą udział: dr hab. Ewa Kołybecka-Piwońska, dr hab. Tomasz Bocheński. Moderatorką rozmowy będzie dr hab. Anna Spólna.

Partnerem wydarzenia, które organizujemy z okazji Roku W. Gombrowicza, jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

ŚRODA (12 czerwca)

pasmo #nowości

17:00 Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik i promocja zbioru opowiadań „Dintojra”. Rozmowę poprowadzi Marta Trojanowska. 

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

pasmo #nowości

18:30 Spotkanie z Marcinem Gaczkowskim, tłumaczem książki „Miasto” autorstwa Waleriana Pidmohylnyego.

miejsce: MBP w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12

pasmo #literackieinspiracje

20:30 Literacki wieczór improwizacyjny z grupą I’MPRO I’MPRO

miejsce: kawiarnia Otwarta Café, ul. Żeromskiego 29


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. W programie mogą zajść drobne zmiany, o których na bieżąco będziemy informowali na stronie www.mbpradom.pl oraz w wydarzeniu facebookowym

46. Radomską Wiosnę Literacką i X Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza i jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.