Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Drugiego kwietnia 1805 r. urodził się duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, święto, które ma za zadanie promować literaturę i grafikę dla młodych czytelników. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem „Jestem książką, przeczytaj mnie”. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna szykuje dla dzieci masę atrakcji. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, decyduje kolejność zapisu. Link do poszczególnych grup dostępny na naszej stronie internetowej www.mbpradom.pl.
Godzinowy harmonogram zajęć:

Godz. 10.00-10.45 – warsztaty dla dzieci “Mój Przyjaciel Pies” oraz “Daj łapę-czyli bliskie spotkanie z psem” (grupa 1)
Warsztaty zostały stworzone specjalnie dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat, aby nauczyć je podstawowych zasad odpowiedzialności wobec zwierząt domowych oraz rozwijać ich empatię i zrozumienie dla naszych futrzastych przyjaciół.
Podczas tych zajęć dzieci będą miały okazję poznać różne zachowania psów, dowiedzieć się, jak dbać o swojego pupila, oraz uczestniczyć w interaktywnych zabawach i aktywnościach związanych z pieskami.
Program zajęć obejmuje między innymi:
• Przedstawienie celu warsztatów i zapoznanie z twórcami
• Swobodny dialog z dziećmi na temat psów
• Przedstawienie postaci Precla (filmy i opowieści)
• Multimedialne quizy dotyczący zachowań, emocji, sposobu odżywania psów i ciekawostek
• Zabawa ruchowa
• Czytanie bajki “Precel pokonuje strach”
• Pytania lub quiz podsumowujący
• Niespodzianki dla dzieci w postaci drobnego upominku
• Rozmowa z autorką i możliwość kupienia bajek
Na warsztaty obowiązują zapisy: https://forms.gle/acF3V43U9Y5cWd1XA
Miejsce: Sala Wystawiennicza MBP (Biblioteka pod Kolumnami), ul. Piłsudskiego 12

Godz. 11.00 -11.45 Spotkanie autorskie z Martą Maj- autorką książki dla dzieci pt: „Przygody psa Precla”- spotkanie otwarte.
„Cześć! Mam na imię Marta. Miłość do zwierząt była ze mną od zawsze, ale dopiero w wieku 28 lat odważyłam się zostać psią opiekunką. Była to najwspanialsza decyzja pod słońcem! Od tamtego czasu razem z Precelkiem i Mateuszem – moim partnerem, idziemy przez świat we trójkę. Precel, mimo że był najmniejszy z całego rodzeństwa, to ma ogromne, delikatne serce. Dzięki niemu przez cały czas rozwijamy wrażliwość na inne istoty – ich potrzeby i uczucia. Chcę by seria bajek Przygody psa Precla tego samego uczyła Ciebie”.
Spotkanie otwarte.

Godz. 12.00- 12.45- warsztaty dla dzieci “Mój Przyjaciel Pies” oraz “Daj łapę-czyli bliskie spotkanie z psem” (grupa 2)
Na warsztaty obowiązują zapisy: https://forms.gle/7fkUcEG18uP21uqv7

Godz. 10.00-12.00- spotkanie z kucykiem z Pony Klub Groszki
W naszym bibliotecznym ogrodzie rozhasa się radosny kucyk z Pony Klub Groszki. Nasi najmłodsi czytelnicy będą mogli go pogłaskać, karmić, dosiąść czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zajęcia otwarte.
Miejsce: Ogród Biblioteki (Biblioteka pod Kolumnami), ul. Piłsudskiego 12

Godz. 12.00-14.00- zabawy animacyjne dla dzieci z Alicją Gryz- Wasil
Alicja zabierze dzieci do prawdziwej Krainy Czarów. Wyścigi, konkurencje, bańki i masa innych zabaw dla tych najmniejszych i odrobinę starszych Czytelników. Zajęcia otwarte.
Miejsce: Ogród Biblioteki (Biblioteka pod Kolumnami), ul. Piłsudskiego 12

Godz. 13.00-13.45- teatr Kamishibai
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. W świat papierowej narracji zabierze nas Dariusz Wróbel, znany z Biblioteki Szósta Strona radomski opowiadacz. Zajęcia otwarte.

Godz. 14.00- warsztaty dogoterapii z Bezą, psem z CaneCaro (grupa 1)
Zapraszamy najmłodszych czytelników na spotkanie z Bezą- psem Animal Assisted Activity, podczas którego Kasia- właścicielka Bezy, na co dzień prowadząca zajęcia z dogoterapii w szkołach i przedszkolach nauczy maluchy podstaw opieki nad zwierzakiem. Co dają dzieciom zajęcia z dogoterapii?
• poznają zasady bezpiecznego kontaktu z czworonogiem,
• uczą się wykonywania czynności pielęgnacyjnych zarówno wobec psa (np. karmienie, szczotkowanie), jak i wobec siebie (np. mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem),
• wykonują ćwiczenia i zabawy, których celem jest wszechstronny rozwój,
• poprzez kontakt i zabawę z psem rozwijają sferę umysłową, zdolności percepcyjno-motoryczne, pobudzają zmysł wzroku, słuchu, węchu i dotyku.
Dogoterapia pomaga w pokonaniu lęku przed psem, budują pozytywne więzi emocjonalne i kształtują pozytywne postawy wobec zwierząt.
Na warsztaty obowiązują zapisy:https://forms.gle/uaKvfipDMXNGMWhA8

Godz. 14.45- warsztaty dogoterapii z Bezą, psem z CaneCaro (grupa 2)
Na warsztaty obowiązują zapisy: https://forms.gle/EJf6wqGmcprQopkp9

Zapisy ruszają 22 marca o godz. 11.30.