Czwarte spotkanie Radomskiego Klubu Czytelniczego

Czwarte spotkanie Radomskiego Klubu Czytelniczego

Zapraszamy na czwarte spotkanie Radomskiego Klubu Czytelniczego. Tym razem dyskutować będziemy o książce pt.: „Drobny szczegół” autorstwa Adanii Shibli. Wydarzenie odbędzie się 13 lutego (wtorek) o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12. Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozmową na temat ww. książki.

Moderatorką dyskusji będzie prof. URad., dr hab. Anna Spólna. 

Opis książki: Rok 1949, spieczona sierpniowym słońcem pustynia Negew blisko granicy z Egiptem. Izraelscy żołnierze, oczyszczający terytorium z Palestyńczyków, biorą do niewoli Beduinkę, gwałcą ją i zabijają. XXI wiek. Mieszkanka Ramallah, która natrafia w gazecie na artykuł o zbrodni sprzed lat, wyrusza do Negewu, chcąc dowiedzieć się, co dokładnie spotkało tamtą dziewczynę – prześladuje ją bowiem pewien „drobny szczegół” łączący jej życie z ówczesnymi wydarzeniami.
Drobny szczegół to medytacja nad mechanizmami przemocy, grozą wojny i pracą pamięci, przypominająca, że historię piszą zwycięzcy, a los ofiar objęty jest milczeniem, które jednak słowa zdolne są pochwycić. (Wyd. Drzazgi).

Adania Shibli – palestyńska pisarka urodzona w 1974 roku. Autorka powieści, tekstów scenicznych, opowiadań i esejów, które były publikowane w różnych antologiach, albumach o sztuce i magazynach literackich. Za „Drobny szczegół” otrzymała nominacje do Międzynarodowego Bookera i National Book Award. Pracowała na Uniwersytecie Nottingham, obecnie wykłada na Uniwersytecie Birzeit w Palestynie.