Drugie spotkanie Radomskiego Klubu Czytelniczego

Drugie spotkanie Radomskiego Klubu Czytelniczego

Zapraszamy na drugie spotkanie Radomskiego Klubu Czytelniczego. Tym razem dyskutować będziemy o zbiorze opowiadań „Widuję ich w snach” autorstwa Bernarda Gotfryda. Wydarzenie odbędzie się 30 listopada (czwartek) o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12.
Moderatorką dyskusji będzie prof. URad., dr hab. Anna Spólna.

Bernard Gotfryd – urodzony w Radomiu w 1924 r., w rodzinie żydowskiej, wybitny amerykański fotograf prasowy. W latach 1943-1945 więzień obozów koncentracyjnych. W 1947 r. wyemigrował do USA. W 1957 r. rozpoczął pracę dla tygodnika „Newsweek”. Jest autorem fotografii najwybitniejszych osobistości świata polityki, literatury i sztuki. Jego prace prezentowane były na wystawach w galeriach i muzeach w Ameryce i w Polsce, a w 1976 roku zdobył Page One Award za zdjęcia Rudolfa Nuriejewa w roli Lucyfera.

Pod wrażeniem spotkania Żydów ocalałych z Holokaustu (Waszyngton, kwiecień 1983 r.) postanowił opisać swoje przeżycia wojenne. Jego opowiadania po raz pierwszy opublikował „Newsweek”, następnie ukazały się w książce Anton the Dove Fancier and Other Tales of the Holocaust (Baltimore 2000; wyd. polskie: Antoni Gołębiarz i inne opowiadania o Holokauście, Wrocław 2005). W 2009 r. ukazał się drugi tom opowiadań „Widuję ich w snach. Nowe opowiadania” (Radom 2009).

Na książkę „Widuję ich w snach” składa się 11 opowiadań, w których widzimy przedwojenne, przemysłowe i żydowskie miasto Radom, czyli takie, jakie widział i zapamiętał autor. Pokazuje nam je przede wszystkim poprzez osobiste doświadczenia, ale także poprzez losy jego najbliższych sąsiadów. Utwory zamieszczone są w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej, natomiast niezwykły charakter tego wydawnictwa potęgują bardzo klimatyczne fotografie miejsc położonych w pobliżu rodzinnego domu Gotfryda, autorstwa Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego.

Książka jest dostępna w wybranych filiach MBP w Radomiu. Katalog on-line: https://aleph.koszykowa.pl/F?func=find-b…

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu powinny być już po lekturze książki. Liczymy na aktywne uczestnictwo i dyskusję na temat zbioru opowiadań pt. „Widuję ich w snach”.