Spotkanie autorskie z Robertem Zarębą i promocja komiksu „Korona: krwawy świt”

Spotkanie autorskie z Robertem Zarębą i promocja komiksu „Korona: krwawy świt”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Robertem Zarębą oraz promocje komiksu „Korona: Krwawy świt”. Spotkanie w Bibliotece Szósta Strona (ul. Kusocińskiego 13) w środę 10 kwietnia o godz. 17.00.

„Korona: Krwawy świt” jest pierwszą częścią trylogii komiksowej opowiadającej o początkach państwa polskiego. Autorzy (Zygmunt Similak, Robert Zaręba) pokazali w niej dzieje ludów zamieszkujących tereny współczesnej Polski od czasów prehistorycznych do czasów Mieszka I, pierwszego władcy z dynastii Piastów.
Za stronę graficzna projektu odpowiada Zygmunt Similak, łódzki nestor komiksu, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksowych, autor między innymi Bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego, Wojów Mieszka, Smer’t Lachom, Historii okupacyjnych, W cieniu gwiazdy i Zakonu.
Scenariusz komiksu opracował Robert Zareba.

Robert Zaręba jest wydawcą, pisarzem i scenarzystą komiksowy. Od ćwierć wieku związany z fantastyką i komiksem, głównie komiksem historycznym. Zadebiutował w 1997 roku powieścią fantasy „Triumwirat”. W latach 2004-2011 był redaktorem ogólnopolskiego kwartalnika „Magazyn Fantastyczny” poświęconego szeroko pojmowanej fantastyce (science fiction, fantasy i horror) oraz magazynu komiksowego „Strefa Komiksu”.
Autor scenariuszy do komiksów fantastycznych (seria „Mrok”, „Exodus”) i humorystycznych („Gwiezdne Bezdroża” oraz komiksowa adaptacja „Triumwiratu”).
Jednak prawdziwą pasją autora jest komiks historyczny. Jako pierwszy napisał scenariusz do komiksu o żołnierzu wyklętym, pt. „Drągal”, który ukazał się w antologii 11/11 Niepodległość. Komiks opowiada o losach działającego w okolicach Radomia partyzanta Aleksandra Młyńskiego. Popularność w środowisku przyniósł autorowi pierwszy i jak dotąd jedyny komiks o rzezi Polaków w Galicji Wschodniej, zatytułowany „Smer’t Lachom” (za rysunki odpowiadał Zygmunt Similak). Popularność komiksu przełożyła się na dłuższą współprace obu autorów i podjęcia przez nich tematyki krucjat. Dzieje zbrojnych pielgrzymek opowiedzieli w trylogii krucjatowej: „Krucjaty: Bóg tak chce”, „Saladyn i Ryszard Lwie Serce” oraz „Zakon”.
Obecnie autorzy pracują nad trylogią historyczną o początkach państwa polskiego, którego pierwszy tom nosi tytuł „Korona: Krwawy świt”.

Spotkanie poprowadzi Dariusz Wróbel

WSTĘP WOLNY