Drzewotwór – Prace w drewnie Jana Marka Celucha

Drzewotwór – Prace w drewnie Jana Marka Celucha

Serdecznie zapraszamy w piątek 1 grudnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy „Drzewotwór”, na której będzie można zobaczyć rzeźby autorstwa Jana Marka Celucha. Dodatkowo, jako uzupełnienie wystawy zobaczyć będzie można fotografie przedstawiające owe prace.

Jan Marek Celuch urodził się 4 stycznia 1947 r. w miejscowości Boiska Kolonia blisko Solca nad Wisłą. Ukończył liceum w Solcu a następnie studiował 2 lata na warszawskim SGPiS, potem przeniósł się na polonistykę do Lublina na UMCS. Do rodzinnego domu w Boiskach powrócił w 1991 roku po śmierci ojca aby zaopiekować się matką, zająć się 3 hektarowym sadem a także oddać się pasji rzeźbienia. Swoją przygodę z twórczością rzeźbiarską rozpoczął jeszcze w latach siedemdziesiątych gdy jako mieszkaniec Puław przedstawił oryginalne rzeźbione szachy nawiązujące do tradycji góralskiej z szachownicą tworzącą dach bacówki. Miał indywidualne wystawy swoich prac w Lipsku, Ostrowcu, Puławach i Lublinie. Jego prace wystawiane były również w Niemczech, Anglii a także Kanadzie. Artystyczna forma wypowiedzi rzeźbiarza jest różnorodna i wszechstronna. Podstawowym materiałem do pracy twórczej jest drewno. Tworzy pojedyncze rzeźby figuralne, sceny rodzajowe, płaskorzeźby oraz przedmioty i meble tak zwanej sztuki użytkowej.

Jego pracownia nie podobna jest do warsztatu rzeźbiarza ludowego. Nie pracuje jak większość z nich siekierką ale używa pilarek, strugarek, dłuta oraz nożyków. Tematy prac czerpie z literatury, historii, filozofii a także z życia oraz wyobraźni. Jego marzeniem jest stworzenie własnej galerii rzeźby w odziedziczonym po ojcu starym, zabytkowym wiatraku bez skrzydeł, stojącym w wąwozie w Boiskach.

Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia w godzinach pracy biblioteki.

Wstęp wolny