Spotkanie z Agatą Tuszyńską

Spotkanie z Agatą Tuszyńską

Podczas Radomskiej Wiosny Literackiej odbędzie się spotkanie z Agatą Tuszyńską („Czarna torebka”) i Marcinem Kępą („Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu”). Na wydarzenie zapraszamy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Reja 6. Rozmowę poprowadzi Renata Metzger. 

„Czarna torebka” – Wspomnienie autorki o losach jej babki Żydówki w czasie wojny, o wyjściu z getta warszawskiego i przetrwaniu na fałszywych papierach trzymanych w tytułowej czarnej torebce.

„Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu” – Narratorem tych opowiadań jest Mikołaj, człowiek już niemłody, radomianin zafascynowany historią swojego miasta, pasjonat tajemnic, poszukiwacz skarbów, które dla innych są bez wartości i znaczenia. Bohaterami zaś są Salek Finkelsztajn, radomski Żyd ocalały z Zagłady i osiadły w Stanach Zjedonoczonych, i jego polska, dużo odeń młodsza żona Anna, zwana Aśką, która po śmierci męża pielęgnuje pamięć o nim i jego rodzinnym mieście.

Po spotkaniu autorskim zapraszamy na krótki spacer śladami radomskich Żydów. Spacer przygotuje i poprowadzi Paweł Puton.