Biblioteczki plenerowe

Biblioteczki plenerowe

Stanęły w sześciu miejscach Radomia, a będą służyć bezpłatnej wymianie książek. Mowa o biblioteczkach plenerowych, które znalazły się w trzech parkach miejskich: imienia Tadeusza Kościuszki (dwie lokalizacje), Leśniczówka, Ustronie oraz na placu Jagiellońskim i przed Miejską Biblioteką Publiczną. Zostały zaprojektowane przez Martę Orzechowską-Ochnię (asystentkę w Katedrze Architektury i Wzornictwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu   Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, specjalistkę w zakresie  architektury  wnętrz, wzornictwa,  digital-artu, fotografii oraz projektowania graficznego). Lokalizacje biblioteczek (a także ich ostateczny wygląd) były konsultowane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (Delegatura w Radomiu).

Z biblioteczek może – bezpłatnie – korzystać każdy czytelnik. Wymiana książek odbywa się według zasady bookcrossingu: „weź – przeczytaj – odłóż” lub  „weź  do domu – przynieś  swoją  książkę”.
O książki do wymiany – na początku – zadba Miejska Biblioteka Publiczna.

Biblioteczki plenerowe to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jego pomysłodawczyniami są Ewa Suwała i Agata Jasińska. Projekt służy – przede wszystkim – promocji czytelnictwa. Jego koszt to 100.000 złotych.