Radom, ul. Zientarskiego 1a
os. Gołębiów I (mapa)
tel. 48 344 98 63
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownik: Ilona Michalska-Masiarz
Z powodów epidemiologicznych
w bibliotece obowiązuje limit czytelników - 10 osób
Godziny otwarcia: | |
poniedziałek - piątek: | 09:00-19:00 |
sobota: | 09:00-15:00 |
w okresie wakacji - poniedziałek - piątek: |
09:00-17:00 |
Rok założenia: 1950
Księgozbiór: 20 735 woluminy (stan na 31 grudnia 2020 r.)
Zdjęcia z otwarcia odnowionej siedziby filii
Filia oferuje:
- obsługę czytelników dorosłych, młodzieży i dzieci;
- księgozbiór obejmujący literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży, literaturę naukową i popularnonaukową;
- udostępnianie literatury na zewnątrz - po zapisaniu się do filii;
- czytelnię, w której można skorzystać z czasopism oraz księgozbioru podręcznego, w którego skład wchodzi unikalny zbiór reprintów;
- bogaty zbiór regionalny oraz z zakresu sztuk pięknych;
- 2 stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu;
- możliwość drukowania;
- fachową pomoc czytelnikom dzięki wykwalifikowanej kadrze bibliotekarzy z profesjonalnym przygotowaniem zawodowym.
Czytelnicy
Czytelnikiem filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu może zostać każdy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat zajrzyj: Karta i konto biblioteczne.
Korzystanie z księgozbioru jest bezpłatne. Według regulaminu można wypożyczyć jednocześnie 5 książek na okres nie dłuższy niż 30 dni. Za przetrzymywanie książek ponad termin biblioteka pobiera opłaty w kwocie 20 gr od jednej książki za każdy dzień zwłoki (opłata jest naliczana tylko na dni, w których filia pracuje). Jeśli czytelnik uporczywie nie zwraca wypożyczonych książek, MBP przekazuje sprawę dochodzenia praw majątkowych firmie windykacyjnej (Regulamin Wypożyczania Książek).
Księgozbiór udostępniany jest zarówno na miejscu jak i na zewnątrz. Aktualny dokument tożsamości jest niezbędny, by móc korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism oraz stanowisk komputerowych. Więcej informacji o korzystaniu ze stanowisk komputerowych można znaleźć w Regulaminie Czytelni Internetowej.
Biblioteka pobiera opłaty za niektóre usługi. Rodzaje i kwoty opłat wskazane są w Cenniku.
Działalność kulturalna filii
Filia przy ul. Zientarskiego prowadzi bogatą działalność kulturalną. W wyniku modernizacji swojej siedziby filia uzyskała większą przestrzeń, niezbędną dla prowadzenia wielu imprez bibliotecznych. Wykwalifikowana kadra oraz sieć kontaktów lokalnych pozwala na zaproponowanie różnorodnej oferty.
Filia prowadzi stały cykl spotkań dotyczących naszego miasta – „Kobiety w historii Radomia”. Spotkania te polegają na opowiadaniu przez znane radomianki historii miasta, widzianej oczyma kobiet, które zapisały się w jego dziejach.
W myśl zasady „bawiąc – uczy”, filia przygotowuje zajęcia dla najmłodszych – „Dwójkową Akademię Czytelnika”. W każdy czwartek dzieci spotykają się z pracownikami Biblioteki albo znanymi radomianami, albo wreszcie twórcami ich ulubionych książek; poznają świat i przekonują się, że i one mogą być już adeptami wiedzy o literaturze – ich własnej i do nich kierowanej.
Od początku swojej działalności filię wyróżniały spotkania autorskie z pisarkami. Nie zawsze były to twórczynie literatury dla kobiet, ale zawsze pisanej przez kobiety, często wchodzące dopiero w „szeroki świat”. W takim właśnie charakterze gościły w filii m.in. pochodząca z Radomia Monika Knapczyk, ale też Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Olga Tokarczuk.
Filia na Gołębiowie poszerza swoją ofertę, nawiązując wiele kontaktów w lokalnym i ponadlokalnym środowisku kultury. Zapraszamy do śledzenia Aktualności, gdzie można znaleźć bieżący program wydarzeń.
Dojazd środkami komunikacji miejskiej:
Najbliższe przystanki:
- Zbrowskiego/Zientarskiego. Linie: 3, 16, 18