5 kwietnia 2019 roku o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Franaszkiem, które poprowadzi Anna Spólna. Wydarzenie odbywa się w ramach 42. Radomskiej Wiosny Literackiej.
Andrzej Franaszek - doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki, autor scenariuszy filmów dokumentalnych, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z. Herberta. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, Programem Drugim Polskiego Radia oraz TVP Kultura. Autor zajmuje się twórczością współczesnych poetów polskich, m.in.: Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza. W swoim dorobku ma książki: Ciemne źródło. O twórczości Zbigniewa Herberta (1998), Poeci czytają Herberta (2009), Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy (2010), Miłosz. Biografia (2011), Herbert. Biografia (2018) oraz scenariusze filmów dokumentalnych: Zwyczajna dobroć. O Jerzym Turowiczu (1998), Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza (2000), Pokolenie ‘89 (2002), Profesor. O Leszku Kołakowskim (2005), Miłosz (2013). Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach literackich, otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Spólna - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jest adiunktem w Katedrze Filologii Polskiej (Wydział Filologiczno-Pedagogiczny) Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu, pracuje też Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jest autorką książek: Nowe „Treny”? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka (2007), Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie (2012), Dialogi z Mickiewiczem Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej (2017) oraz kilkudziesięciu artykułów w książkach zbiorowych i czasopismach. Publikowała m.in. w „Caietele Echinox”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Tekstualiach”, „Studia Poetica”, „Napisie”, „Frazie”. Należy do redakcji „Radomskich Studiów Humanistycznych”.
Biblioteka Główna, ul. Pilsudskiego 12
______
Źródło zdjęcia: culture.pl