W ramach 41. Radomskiej Wiosny Literackiej zapraszamy na literackie wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim w wykonaniu Ewy Dałkowskiej przy akompaniamencie Janusza Bogackiego. Wieczór literacki pt. Ścieżka obok drogi będzie prezentował fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny z lat pracy jako sekretarka Józefa Piłsudskiego. Literackie wspomnienie Marszałka Piłsudskiego, spisane przez jedną z najwybitniejszych poetek powojennej Polski, w aktorskiej interpretacji przy muzyce na żywo będzie miało miejsce 12 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12) s. 36.
Celem projektu Ścieżka obok drogi jest upamiętnienie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednej z naczelnych postaci w historii i kulturze Polski. Zapisał się jako wielki patriota oraz najważniejszy z twórców niepodległej Polski. W związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy chcą poprzez literaturę przybliżyć postać Marszałka.
Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926-1935 była osobistą sekretarką Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, są barwną opowieścią ukazującą Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw: jako zwykłego i Wielkiego Męża Stanu. Ścieżka obok drogi doczekała się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939). Po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie - reprint w 1989 roku.
Ewa Dałkowska - aktorka teatralna, radiowa i filmowa. Od 1974 roku aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrała tu szereg znaczących ról, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, m.in. Antygonie Sofoklesa, w Kordianie i Balladynie Słowackiego, Wujaszku Wani Czechowa, Spiskowcach Conrada, Nocy trybad Enquista, Garderobianym Harwooda. Śpiewa w Kabarecie pod Egidą Jana Pietrzaka, na wrocławskich przeglądach Piosenki Aktorskiej, a także przygotowuje własne recitale m.in. To śpiewała Ordonka, który prezentowała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest wykładowcą Akademii Dobrych Obyczajów, której założycielem i wykładowcą był przez wiele lat Janusz Zakrzeński.
Janusz Bogacki - pianista, kompozytor, aranżer. Debiutował w 1964 r. w kabarecie studenckim „Fermenta″ z Maciejem Zembatym. W 1965 r. rozpoczął stałą współpracę z Polskim Radiem i Telewizją. W III Programie Polskiego Radia prowadził zespół jazzowy, w którym grali m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Henryk Majewski, Zbigniew Jaremko. Współpracował także z West Deutshe Rundfunk w Kolonii i nagrał dla Polskiego Radia i TVP ok. 350 piosenek, współpracując m.in. z: Agnieszką Osiecką, Maciejem Zembatym, Kackiem Janczarskim, Jonaszem Koftą, Ireneuszem Iredyńskim i Wojciechem Młynarskim.
Wiadomość z ostatniej chwili: Janusz Bogacki nie wystąpi tego wieczora. Ewie Dałkowskiej będzie akompaniował Andrzej Janaszek.