„Akademia Zdrowia Forever” to cykl spotkań poświęcony profilaktyce zdrowia prowadzony przez Magdalenę Znosko - psychoterapeutkę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu przy ul. Głównej 3. 6 listopada w Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu. Tym razem tematem spotkania było dobre samopoczucie jesienią oraz jesienna depresja.

Możemy zapytać czym jest dobre samopoczucie i co na nie wpływa? Pytanie zdaje się być proste, lecz odpowiedź nie jest już taka oczywista. Ile ludzi, tyle sposobów na dobre samopoczucie. Jednak jest kilka reguł, które sprawdzają się niemal zawsze. Ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma pora roku i ilość światła słonecznego do nas docierającego. Im więcej słońca tym pozytywniejsze są nasze odczucia. Wpływ na nas ma również dieta jaką stosujemy oraz styl życia jaki prowadzimy. Generalnie dania smażone, ciężkostrawne nie służą nam. Również czekolada, o której mówi się że dodaje energii i poprawia humor, daje nam tylko krótkotrwały i pozorny efekt. Wszechobecny stres też nam nie pomaga. Natomiast dobrze wpływa na nas ruch, a krótki spacer na pewno nam nie zaszkodzi. Wszystko to jednak może zawieść, gdy mamy do czynienia z depresją. Często „depresja” pojawia się jesienią i dość szybko mija. Wówczas możemy mówić o smutku czy melancholii. Jednak gdy nie mija bardzo ważne jest, aby udać się do specjalisty (psychologa lub psychiatry), który dokładnie przeanalizuje sytuację i jeśli to konieczne, przepisze leki. Podczas spotkania Pani Magdalena odpowiadała na pytania słuchaczy.

Zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do korzystania ze zgromadzonego księgozbioru dotyczącego zdrowia, dobrego samopoczucia i depresji. Polecamy m.in.

  • Jak wydobyć się z depresji – Sue Atkinson;
  • Jedz na zdrowie: co robić by wyglądać i czuć się dobrze każdego dnia;
  • Trening szczęścia – Beata Pawlikowska;
  • Zarządzanie stresem czyli ćwiczenia jak sobie z nim radzić;
  • Depresja: przyczyny, objawy, jak sobie radzić bez leków – Rosenthal M. Sara;
  • Pokochać siebie – Anna Dodziuk.