Wszystko zaczęło się od tajemniczych napisów na chodniku przed biblioteką… A potem nastąpiło prawdziwe opętanie literaturą. Radomska książnica już po raz drugi była partnerem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – organizatora festiwalu „Opętani Literaturą”. Kilka arcyciekawych spotkań odbyło się więc także w murach biblioteki. Były to spotkania różnorodne i na tyle atrakcyjne, że czytelnia, w której się odbywały, pękała w szwach.
Kalejdoskop tematów, wybitni goście. Wśród nich prof. Aleksander Fiut – uznany „miłoszolog”, który w niedzielne popołudnie rozpoczął cykl spotkań w bibliotece. O tym, jak przebiegał romans Czesława Miłosza z ówczesną ideologią – dowiedzieli się licznie zgromadzeni słuchacze. Zaraz po spotkaniu Danuta Stenka mistrzowsko przeczytała jeden z rozdziałów „Opętanych”. Półmrok, punktowe światło, tekst powieści rzucony na ścianę i sufit – to wszystko złożyło się na niezapomniany klimat spotkania prowadzonego przez Łukasza Maciejewskiego – znanego krytyka teatralnego. Kilka dni później o tym, czy słowa zabijają i jak przebiegają dyskursy ludobójcze opowiadał wśród książek prof. Jacek Leociak. W sobotę, w czytelni ogólnej rozgrzała także dyskusja o literaturze bez kobiet, moderowana przez dr hab. Annę Kałużę. Dr Anna Spólna, prof. Jerzy Jarzębski oraz Justyna Sobolewska opowiadali o sytuacji kobiet na polskim rynku wydawniczym. Czy stereotypy determinują i pokonują polskie pisarki?
Puentą spotkania niech będzie skład nominowanych do Nagrody Literackiej im. Gombrowicza – cztery młode pisarki i jeden mężczyzna. Raz jeszcze gratulujemy laureatce nagrody - Annie Cieplak i życzymy dalszych sukcesów na literackiej drodze. A czytelnikom dziękujemy za liczny udział we wszystkich spotkaniach.