Filia nr 9 ul. Sucha 2, os. Borki

Nieczynne

filia9@mbpradom.pl

Marta Trojanowska

BIBLIOTEKA BORKI (FILIA nr 9 MBP)

Biblioteka mieści się w sercu dzielnicy Borki, w budynku Domu Kultury „Borki”. Funkcjonuje od 1967 r., odkąd wyodrębniła się z filii nr 3 jako filia z księgozbiorem dziecięcym. Pierwotnie mieściła się w bloku mieszkalnym przy ul. Gwardii Ludowej 6, w 1997 roku została przeniesiona na ul. Suchą 2. Od tej pory biblioteka jest ważną instytucją kulturalną na mapie Borek. Aktualnie dysponuje 15 443 woluminami, z czego 3. 547 woluminów to literatura dla dzieci, 7 223 woluminy to literatura beletrystyczna, a 4 673 woluminy to literatura popularnonaukowa. Placówka dysponuje też maleńką klimatyczną czytelnią oraz dostępem do Internetu. Od lat bardzo dobrze układa się współpraca Biblioteki Borki z domem kultury, w którego pomieszczeniach się znajduje, a odbiorcy (także ci najmłodsi) oferty kulturalnej domu kultury są także czytelnikami biblioteki. Współpraca owocuje wspólnymi przedsięwzięciami szczególnie podczas organizowanego przez Dom Kultury „Borki” aktywnego wypoczynku w ferie zimowe i wakacje. Placówka prowadzi też szeroką pracę środowiskową w dzielnicy Borki, współpracuje m.in. z Publicznym Przedszkolem nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Publicznym Przedszkolem nr 25. Dla dzieci organizowane są tu lekcje biblioteczne, spotkania, warsztaty i prowadzona jest animacja czytelnicza. Prace plastyczne najmłodszych eksponowane są w „Sznurkowej Galerii”. Małym czytelnikom pracownicy Biblioteki Borki proponują także tzw. „Czytanie z okienka”, czyli teatralizowane czytanie aktywujące słuchaczy, które możliwe jest do zrealizowania dzięki wewnętrznemu oknu pomiędzy wypożyczalnią a czytelnią.