Nagranie z debaty „Wspólny f(r)ont książki: debata o aktualnej sytuacji pisarzy, wydawców i bibliotekarzy w Polsce

Nagranie z debaty „Wspólny f(r)ont książki: debata o aktualnej sytuacji pisarzy, wydawców i bibliotekarzy w Polsce

Organizatorem debaty, która odbyła się 14 maja 2025 r. była Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Dyskusja dotycząca sytuacji wydawców, pisarzy i bibliotekarzy w Polsce nabrała szczególnego rozgłosu w wyniku m.in. tzw. afery z Legimi i sporu między autorką bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanną Kuciel-Frydryszak a wydawnictwem Marginesy.

Sprawa zyskała szerokie zainteresowanie mediów i opinii publicznej, a spór uwypuklił istniejące napięcia w branży wydawniczej, zwracając uwagę na potrzebę sprawiedliwego podziału zysków oraz transparentności w relacjach między autorami a wydawcami. W kontekście sprawy pojawiły się również pytania o rolę bibliotek i instytucji kultury w promowaniu literatury, w tym o odpowiedzialność za wspieranie twórczości pisarzy i pisarek.

Debata „Wspólny f(r)ont książki: debata o aktualnej sytuacji pisarzy, wydawców i bibliotekarzy w Polsce” była okazją do uchwycenia różnych perspektyw i doświadczeń oraz próbą określenia standardów współpracy w sektorze kultury, które pomogłyby w rozładowaniu napięć środowiskowych.

W rozmowie wzięli udział:

Natalia Gromow – prezeska Stowarzyszenia Labib, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni,

Olga Gitkiewicz – przedstawicielka Unii Literackiej, dziennikarka, redaktorka,

Filip Fierek – wydawca, redaktor, tłumacz, współzałożyciel Wydawnictwa Drzazgi,

Paulina Wilk – pisarka, reporterka, współzałożycielka Wydawnictwa Wilk & Król, współorganizatorka centrum literackiego Big Book Café oraz miedzynarodowego Big Book Festivalu.

Moderatorem dyskusji będzie Wojtek Szot – dziennikarz działu kultura Gazety Wyborczej.

Partnerem debaty jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które we wrześniu 2025 r. zorganizuje drugą część dyskusji. Tym razem rozmowa będzie koncentrowała się na funkcjonowaniu pisarzy/rek wobec czytelnika, szkoły, ich wyobrażeń o roli/doli pisarza. Porozmawiamy też o opresji reguł społecznych, rynków – kapitalistycznego, ale także rynku wartości i poprawności, którym twórcy są poddawani. Wspomnimy o mecenacie, którego formy – podobnie jak pozostałych zjawisk, o których wspomniałem wcześniej – zmieniały się na przestrzeni czasu. Zapytamy również o to kto i jak miałby dekretować, iż dana osoba jest/nie jest pisarzem? Czy taki państwowy mecenat nie będzie ograniczał wolności twórczej? Jak zapewnić postulowanemu przez część środowiska literackiego mecenatowi państwowemu wiarygodność w czasach bez autorytetów, gdzie nawet kulturę zawłaszczają politycy i polityka?

Debata jest realizowana w ramach projektu „Kwestia kultury – spotkania, warsztaty, dyskusje o literaturze”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego