Festiwal OPĘTANI LITERATURĄ 2024 (na)RODZINY

(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
𝐉𝐚𝐤𝐮𝐛 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤, 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚 𝐏𝐚𝐤𝐮𝐥𝐧𝐢𝐬, 𝐊𝐮𝐛𝐚 𝐒𝐢𝐞𝐧𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳, 𝐑𝐨𝐜𝐡 𝐒𝐮𝐥𝐢𝐦𝐚, 𝐀𝐠𝐚 𝐙𝐚𝐫𝐲𝐚𝐧 i wielu innych twórców będzie gośćmi tegorocznego festiwalu „Opętani literaturą”. Koncerty, spotkania i dyskusje będą odbywały się we Wsoli i w Radomiu. 14 września, w sobotę, podczas Gali kończącej festiwal poznamy laureatkę bądź laureata IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jury wskaże także osobę, która która w ramach rezydencji literackiej pojedzie na miesiąc do Vence na południu Francji.
Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2023 roku. Ostatecznie zgłoszone zostały 84 tytuły. W czerwcu kapituła Nagrody wybrała piątkę nominowanych. Ich nazwiska ogłosiła w Paryżu Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Nominowani do Nagrody Gombrowicza 2024:
🔸 Iwona Bassa, Głodni” (Biuro Literackie)
🔸 Grzegorz Bogdał, „Idzie tu wielki chłopak” (wyd. Czarne)
🔸 Katarzyna Groniec, „Kundle” (wyd. Nisza)
🔸 Barbara Klicka, „Reneta” (wyd. W.A.B.)
🔸 Aleksandra Tarnowska, „Wniebogłos” (wyd. ArtRage).
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐟𝐞𝐬𝐭𝐢𝐰𝐚𝐥𝐮:
👉 8 września, niedziela, godz. 17.00 (Wsola, Muzeum Witolda Gombrowicza)
ZABIJANIE SIENKIEWICZA – z Jakubem Nowakiem, laureatem Nagrody Gombrowicza 2023 rozmawia Robert Utkowski.
Kuba Sienkiewicz – koncert
👉 9 września, poniedziałek, godz. 18.00 (Wsola, Muzeum Witolda Gombrowicza)
OPĘTANI CZYTANI – Maria Pakulnis, z aktorką rozmawia Łukasz Maciejewski
👉 10 września, wtorek, godz. 18.00 (Radom, Miejska Biblioteka Publiczna)
SIŁA KOMPLEKSU URODZENIA – Zwrot ludowy i polskie „przeklęte problemy” – Roch Sulima – esej mówiony
👉 11 września, środa, godz. 18.00 (Radom, Miejska Biblioteka Publiczna)
RODZINNE PRAWDY I FIKCJE – z Elizą Kącką, autorką książki „Wczoraj byłaś zła na zielono” rozmawia Monika Ochędowska
👉 12 września, czwartek, godz. 18.00 (Radom, Miejska Biblioteka Publiczna)
ŹLE URODZENI? Czy i jak uczyć Polski w szkole? – Michał Friedrich, Aleksandra Korczak, Jan Wróbel, Anna Spólna (moderator)
👉 13 września, piątek, godz. 19.00 (Radom, Miejska Biblioteka Publiczna)
TAK RODZĄ SIĘ PISARZE – Iwona Bassa, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Groniec, Barbara Klicka, Aleksandra Tarnowska
– z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza rozmawia Maciej Robert
👉 14 września, sobota, godz. 17.00 (Radom, Zespół Szkół Muzycznych)
OGŁOSZENIE LAUREATA Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
AGA ZARYAN ŚPIEWA „Polskie piosenki”
Wydarzenie towarzyszące: 8 września, niedziela, w godz. 15.00 – 18.00 „Piknik z Gombrowiczem” Osiedle Idea, Radom, skwer przy ul. Listopadowej
𝐖𝐒𝐓Ę𝐏 𝐍𝐀 𝐖𝐘𝐃𝐀𝐑𝐙𝐄𝐍𝐈𝐀 𝐖𝐎𝐋𝐍𝐘, poza galą Nagrody Gombrowicza i koncertem Agi Zaryan (obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odebrać 10 i 11 września, po wydarzeniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej).
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: przystanek Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów):
8 września – zbiórka o godz. 16.15
9 września – zbiórka o godz. 17.30
Tegoroczna edycja festiwalu „Opętani Literaturą” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Roku Gombrowiczowskiego, ustanowionego przez Senat RP w związku ze 120. rocznicą urodzin pisarza. Do tej rocznicy nawiązuje też hasło festiwalu: „(na)RODZINY”. Organizatorzy chcą mówić o urodzinach i narodzinach (literackich) i rodzinie jako źródle inspiracji. Na „rodzinę” patrzą szeroko: to z jednej strony krąg najbliższych osób, instytucja społeczna, z drugiej to także miejsce urodzenia, a w ślad za tym pewna wspólnota, np. naród. Dlatego uczestnicy rozmów, dyskusji czy wykładów będą szukać odpowiedzi na pytania czy i jak te rzeczy nas definiują, w jaki sposób przenikają do literatury, czy da się od nich uwolnić.
✔ Organizatorami Nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.
Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
✔ Mecenasami Nagrody są: Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A., zaś Partnerem Strategicznym Samorząd Województwa Mazowieckiego.
✔ Partnerami festiwalu są: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, Fundacja Instytut Gombrowiczowski oraz Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu.
✔ Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Booklips.pl, Radio Nowy Świat, Program Trzeci Polskiego Radia.