Ogłaszamy nasz doroczny konkurs na Bibliotekarza Roku! Z powodu pandemii i zamknięcia bibliotek nie mogliśmy tego zrobić jak zawsze w kwietniu. Zatem nadrabiamy i informujemy, iż termin zgłaszania kandydatów upłynie 15 października 2020 r.

ŚWIATŁO DLA BIAŁORUSI

12 i 13 września solidaryzujemy się z Białorusią!

Uroczyste otwarcie plenerowej wystawy "Herb Radomia - symboliczny znak samorządowej gminy miejskiej" miało miejsce w piątkowe popołudnie 18 września 2020 o godz. 17.00. Wystawa została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. O samej ekspozycji i historii herbu opowiedział dr Dariusz Kupisz - autor scenariusza. Piękną graficzną oprawę nadała planszom Anna Skrok.

Zapraszamy na FOTORELACJĘ

Zarząd Okręgu SBP w Warszawie, Zarząd Oddziału w Radomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zapraszają do udziału w bezpłatnym szkoleniu online "Seniorzy w bibliotece (jak ich aktywizować oraz wykluczenie społeczne)". Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "UMIEJĘTNOŚĆ = SUKCES" dofinansowanego ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

W sobotę 5 września 2020 roku odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy "Balladynę" Julisza Słowackiego. "Wielkie dzięki, że udało nam się wspólnie przywołać Ducha tym naszym wspólnym romantycznym czytaniem" - napisał w kronice bibliotecznej zaraz po zakończeniu Narodowego Czytania Dariusz Jakubowski. I miał rację... W bibliotecznym ogrodzie popłynęło bowiem wszystko to, co najpiękniejsze w epoce romantyzmu. I słowa, i muzyka...
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z tego wydarzenia.

Na ostatnich zajęciach w ramach Wakacji z Pyzą, które odbyły się 26 sierpnia, mała podróżniczka dotarła do Radomia. Sprawdziliśmy jednak najpierw, co mali uczestnicy wiedzą o naszym mieście. W tym celu ukryliśmy w ogrodzie jajka niespodzianki z bardzo trudnymi pytaniami dotyczącymi naszego miasta. Następnie rozmawialiśmy o tym, jak to było z naszym radomskim zamkiem... Dzieci stworzył następnie... nie jeden nawet, ale aż pięć radomskich zamków.

Kolejny numer "Bibliotekarza Radomskiego" (2/2020) już z nami! Jesteście zdziwieni okładką? Fotografia drzwi prowadzących do biblioteki została zrobiona w marcu 2020 roku, kiedy musieliśmy (o czym informuje widoczne ogłoszenie) zamknąć bibliotekę dla czytelników. Nieprzypadkowo to zdjęcie znalazło się w numerze drugim. Bo właśnie z tego numeru dowiecie się,... co się działo za zamkniętymi drzwiami radomskiej książnicy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu po raz trzeci organizuje w Radomiu Narodowe Czytanie. Zapraszamy 5 września 2020 roku o godz. 11.00. Tym razem spotkanie odbędzie się w pięknej scenerii bibliotecznego ogrodu. Nic dziwnego, przed biblioteką wybrzmią przecież fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego czytane przez prezydenta Radosława Witkowskiego, jego zastępców - Katarzynę Kalinowską i Mateusza Tyczyńskiego oraz Sebastiana Równego, dyrektora Wydziału Kultury. Ale to nie wszystko!

Nasza droga Pyza udała się 19 sierpnia do Ćmielowa, a my wraz z nią. Ale najpierw porozmawialiśmy o ulubionych kubeczkach, poszukaliśmy w ogrodzie bibliotecznym fajansu i porcelany i zastawiliśmy nią ogromny obrus. Potem zaś dowiedzieliśmy się m.in. że każda ćmielowska figurka jest niepowtarzalna (jeśli tylko trafi do pracowni malarskiej) i co oznacza literka ć umieszczona w trójkącie.

Od najbliższego poniedziałku 8 czerwca otwieramy dla Państwa Czytelnię Ogólną oraz Czytelnię Regionalną. Obie pracować będą od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-17.00 (z dwiema przerwami: 12.45-13.00 i 15.00-15.15), w soboty - podobnie jak cała biblioteka - będą nieczynne.

Możliwe będzie jedynie korzystanie z książek, urządzeń oraz oprawnych czasopism archiwalnych. Prasa bieżąca nie będzie udostępniana. Obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią, a szczegóły znajdują się w Zarządzeniu nr 9/2020 Dyrektora MBP oraz na plakatach: