Spotkanie z Łukaszem Barysem

Spotkanie z Łukaszem Barysem

przez
114 114 people viewed this event.

Zapraszamy na spotkanie z laureatem Paszportu Polityki 2021 w kategorii: Literatura. Wydarzenie będzie poświęcone debiutanckiej powieści Łukasza Barysa pt.: „Kości, które nosisz w kieszeni”

Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.

Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy. 
Karol Maliszewski

Powyższy cytat pochodzi od wydawcy: Wydawnictwo Cyranka

Łukasz Barys (ur. 1997 r.) Autor powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” (2021) oraz książki z wierszami Wysokie słońce. Laureat Paszportu Polityki 2021 w kategorii: Literatura.

Spotkanie poprowadzi Anna Spólna

Aby zarejestrować się na to wydarzenie, wyślij swoje dane pocztą e-mail na adres it@mbpradom.pl

Zarejestruj się za pomocą poczty internetowej: Gmail / AOL / Yahoo / Outlook

 

Date And Time

2022-03-03 17:00
 

Lokalizacja

biblioteka_główna
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends