Warsztaty z książką obrazkową w ramach Akcji Lato w domu Kultury „Borki”

Warsztaty z książką obrazkową w ramach Akcji Lato w domu Kultury „Borki”

W sierpniu 2022 r. filia nr 9 we współpracy z Domem Kultury „Borki” zorganizowała podczas Wakacyjnych Warsztatów Artystycznych – warsztaty z książką obrazkową.

Pierwsze zajęcia zostały oparte na picturebooku „Kłopot” Iwony Chmielewskiej. Najpierw mali artyści dowiedzieli się, czym jest książka obrazkowa i zrobili mały trening wyobraźni z książką tej uznanej, genialnej ilustratorki. Następnie poznali instrukcję obsługi żelazka na duszę (w teorii) i nieco młodszego modelu zasilanego elektrycznie (również w teorii). Uzbrojeni w taką dawkę wiedzy mogli już spokojnie dowiedzieć się, o co chodziło z tym kłopotem z książki, a następnie żelazka poszły w ruch… Nikt niczego jednak nie prasował, a jedynie odrysowywał kształt żelazka na szarym papierze, potem zaś wyczarowywał z niego piękne prace inspirowane twórczością Chmielewskiej. Wielki finał odbył się – oczywiście – w filii nr 9, gdzie uroczyście powiesiliśmy w naszej galerii sznurkowej powstałe na zajęciach dzieła.

Tydzień później wzięliśmy na warsztat książkę „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Ale zanim to się stało, została wyczarowana ogromna kropka supermocy! A potem uczestnicy zastanowili się, czy przypadkiem japońska artystka Yayoi Kusama nie miała czegoś wspólnego z główną bohaterką książeczki… I czy umiejętność odkładania telefonu komórkowego we właściwym czasie oraz pomaganie mamie w sprzątaniu to supermoce? Wtedy młodzi artyści mogli już przystąpić do akcji… Mieli za zadanie wyczarować światy z samych… kropek, z minimalnym użyciem flamastrów. Efekty można było podziwiać kilka dni w sznurkowej galerii, bo oczywiście po zajęciach prace zostały w niej uroczyście powieszone 🙂

Dziękujemy cudownym, kreatywnym dzieciakom za wspólną zabawę! Książki obrazkowe mają moc! Chyba nikt nie ma wątpliwości, prawda?