Zapraszamy do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, która umożliwia nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej.

System ACADEMICA udostępnia publikacje cyfrowe dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem dedykowanej końcówki systemu informatycznego (komputera – terminala), który znajduje się w Czytelni Ogólnej naszej biblioteki.

Czytelnik, aby skorzystać z interesującej go publikacji, nie musi jechać do Biblioteki Narodowej, może zrobić to w radomskiej Bibliotece. Wystarczy przyjść do Czytelni, podpisać oświadczenie i zarejestrować się w systemie. Z publikacji chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie na miejscu w naszej bibliotece po zalogowaniu się, natomiast publikacje z domeny publicznej są dostępne także poza naszą książnicą. Ze specjalnie przygotowanego do tego celu komputera można rezerwować wybrane książki na określony czas. Realizacja rezerwacji jest jednak objęta 14-dniowym terminem.

Czytelnik może kopiować do notatnika jedynie niewielkie fragmenty tekstu – około 2 strony standardowego maszynopisu na 1 sesję. System nie daje możliwości kopiowania całych plików, jak również ich drukowania.

Zalety korzystania z systemu ACADEMICA:

• Bezpłatny dostęp do ponad 1 900 000 publikacji naukowych.
  • Stale rozbudowywane zasoby serwisu uzupełniane o najnowsze publikacje naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy.
  • Możliwość korzystania z publikacji w miejscu zamieszkania lub edukacji.
  • Natychmiastowy dostęp do potrzebnej książki/czasopisma – także egzemplarzy archiwalnych – w naszej bibliotece (w tradycyjnym systemie wypożyczeń międzybibliotecznych czas oczekiwania wynosi około 2 tygodnie).
  • Możliwość rezerwacji publikacji na wybrany termin.
  • Nieograniczony dostęp (również z komputerów prywatnych) do publikacji należących do domeny publicznej.
  • System całkowicie bezpłatny zarówno dla biblioteki, jak i czytelników.

Szczegóły korzystania z zasobu ACADEMICA określa regulamin.