Zapraszamy na kolejną odsłonę Radomskiej Wiosny Literackiej. Jest to najstarsza cykliczna impreza literacka w Polsce, organizowana od 1974 r. Początkowo była Wiosną Poetycką. W latach 1988-1992 jej organizacja została zawieszona, szczęśliwie jednak powróciła na mapę kulturalną Radomia, by wciąż skupiać miłośników literatury, umożliwiać spotkania z ulubionymi pisarzami. Przez 40 edycji Wiosny w bibliotece gościło ponad 260 pisarzy, poetów i ludzi kultury. Liczbę uczestników wzbogaca ponad 60 prelegentów, rozmówców i prowadzących. Do tej pory odbyło się także ponad 70 koncertów i recitali. Najwięcej spotkań (siedem) miała podczas Wiosen Dorota Koman, sześciokrotnie w ramach imprezy gościli: Tadeusz Mocarski i Stanisław Nyczaj, pięć razy gościem był Krzysztof Lisowski, a Leszek Długosz wystąpił ze swoim recitalem aż cztery razy. Rekordową publiczność zgromadził Tony Halik. Spotkanie z Andrzejem Sapkowskim odbyło się natomiast w urzędzie miejskim, sala biblioteki nie była bowiem w stanie pomieścić publiczności. Kolejnym edycjom długo towarzyszyły ekslibrisy projektowane przez uznanych radomskich artystów. Każdej - wystawa fotograficzna lub plastyczna. Wśród największych nazwisk nieżyjących już dziś pisarzy i ludzi kultury, którzy gościli podczas Wiosen wymienić należy: Ninę Andrycz, Olgierda Budrewicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Kubiaka, Waldemara Milewicza, Włodzimierza Odojewskiego, Stanisława Różewicza oraz Wiktora Woroszylskiego. Spośród tych, których ciągle możemy spotkać byli u nas: Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli, Wojciech Kuczok, Justyna Bargielska, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Wojciech Jagielski, Ewa Lipska, Małgorzata Szejnert...

Mamy nadzieję, że propozycje tegorocznej 41. Radomskiej Wiosny Literackiej nie zawiodą oczekiwań czytelników i dobrze wpiszą się w dotychczasowy dorobek festiwalu. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę program ten również wpisuje się w rocznicowy nastrój. W pierwszym dniu, 10 kwietnia najmłodsi czytelnicy będą mogli spotkać się z Zofią Stanecką, wieczorem zaś zostanie otworzona wystawa malarstwa Krzysztofa Mańczyńskiego Moje pejzaże, która towarzysząc Wiośnie, będzie czynna do końca miesiąca.  Następnie zapraszamy na recital Kuby Michalskiego Śpiewana historia Polski. Kolejnego dnia spotkamy się ze Sławomirem Koperem, pisarzem, publicystą, popularyzatorem historii, autorem książek przybliżających historię obyczajów, zwłaszcza w Polsce XX w. 12 kwietnia zapraszamy na literackie wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim pt. Ścieżka obok drogi w wykonaniu Ewy Dałkowskiej przy akompaniamencie Andrzeja Janaszka. Kończąc tegoroczną wiosnę, przygotowaliśmy spotkanie z Tomaszem Sekielskim, dziennikarzem, publicystą, okazjonalnie pisarzem. Spotkanie z tym nietuzinkowym dziennikarzem, autorem Pięknej dwudziestoletniej. 12 rozmów o wolnej Polsce poprowadzi Robert Utkowski.

Pełny program 41. Radomskiej Wiosny Literackiej (tutaj).