Z radością informujemy, że Bibliotekarzem Roku 2021 została Anna Pruska, kierownik Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Cieszy nas to tym bardziej, że Pani Ania odeszła 27 sierpnia na zasłużoną emeryturę, zaszczytny tytuł Bibliotekarza Roku jest więc jednocześnie pięknym ukoronowaniem Jej ponad 40-letniej pracy zawodowej.

Anna Pruska rozpoczęła przygodę z radomską biblioteką w 1978 roku. Początkowo pracowała w Wypożyczalni Głównej, ale już 6 lat później przeniosła się do filii nr 1 na Glinicach. Następnie w latach 1991-1992 była kierownikiem filii w Starej Woli. Po jej likwidacji objęła ponownie kierownictwo w „jedynce” (ul. Domagalskiego), którą zarządzała przez niemal ćwierć wieku. Była świadkiem przeprowadzek księgozbioru do kolejnych budynków. Po przekształceniu w 2016 roku filii nr 1 i umieszczeniu jej pod nowym adresem przy ul. Osiedlowej, Anna Pruska objęła kierownictwo w filii nr 3 na Michałowie. Przepracowała tam ostatnie pięć lat.

Pani Anna wielokrotnie nominowana była do tytułu Bibliotekarza Roku, w 2012 r. zdobyła najwięcej głosów od czytelników w tym konkursie. W 2021 r. została doceniona za ogromne zaangażowanie na rzecz upowszechniania czytelnictwa. W „pandemicznym” roku utrzymywała kontakt z czytelnikiem za pośrednictwem strony facebookowej filii, czytała fragmenty książek, recenzowała, włączała filię w ogólnopolskie akcje. Ożywiła bibliotekę na Michałowie, zapraszając liczne grupy przedszkolaków i prowadząc zajęcia czytelnicze. Przede wszystkim jednak całą swoją osobą dawała przykład na to, że czytanie może być życiową pasją. Recenzowała książki w programie „Książka na weekend” Telewizji Zebrra, w audycjach radiowych Radia Radom, na kanale You Tube biblioteki, a także… na forach społecznościowych i platformie Lubimy Czytać. Choć trudno w to uwierzyć, na stronie tej pozostawiła już 1.175 opinii! I to zapewne nie koniec, bo Pani Ania będzie miała na emeryturze jeszcze więcej czasu na czytanie!

Bibliotekarzem jest się nie tylko przez osiem godzin dziennie za ladą biblioteczną. To styl życia i wielka pasja czytelnicza – Pani Anna udowadnia to całą sobą. Nowe pokolenie bibliotekarzy może brać z Niej przykład.