Festiwal Opowieści to wydarzenie, które daje możliwość spotkania z żywym słowem. W bibliotecznym ogrodzie pojawią się bajarze, gawędziarze, opowiadacze i bardowie nie tylko z Radomia, ale i z wielu zakątków Polski. Jak przed setkami lat zasiądziemy w kręgu i posłuchamy legend i baśni z całego świata.

Opowiadacze, którzy zawitają na nasz Festiwal zaprezentują najróżniejsze historie. Wystarczy przyjść, wygodnie się rozsiąść i słuchać.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Program wydarzenia:

Opowieści dla dzieci (godz. 10:00, ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Piłsudskiego 12)

Wszystkie dzieci, zarówno te mniejsze, większe, jak i te całkiem duże zapraszamy na spotkanie z bajką, baśnią, legendą. Rozsiądziemy się w bibliotecznym ogrodzie i damy się ponieść opowieści. Opowiadacze, bajarze i gawędziarze z całej Polski opowiedzą naszym pociechom niesamowite historie z całego świata. Może będzie o smokach i niepokonanych rycerzach, może o niesamowitych zwierzętach i dzielnych małych chłopcach i dziewczynkach, a może jeszcze o czymś innym? Zabierzcie koce, karimaty, a jeśli nie macie własnych – skorzystacie z naszych. Siądziemy na trawie i przeniesiemy się w niesamowity świat gawędy.

Średniowieczny spacer z opowieściami (godz. 12:00, zbiórka na grodzisku Piotrówka)

Radom to pradawny gród, pełen niezwykłych historii i legend. Każdy, kto tylko ma ochotę, niech wybierze się z nami na spacer po tym niezwykłym mieście. Zaczniemy na Grodzisku Piotrówka. Wędrując (między innymi w okolice niegdysiejszego zamku królewskiego oraz przez rynek Starego Miasta), posłuchamy opowieści ze średniowiecznego Radomia i nie tylko. Poznamy niesamowite legendy i historie z czasów, kiedy każdy młodzian marzył o przywdzianiu zbroi.

Noc opowieści (godz. 21:00, ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Piłsudskiego 12)

Kiedy dzień idzie spać, …budzą się opowieści. U progu nocy zbierzemy się w bibliotecznym ogrodzie. Opowiadacze z całej Polski (i nie tylko) uraczą nas żywym słowem. Będą opowiadać, gawędzić, bajdurzyć i snuć swady – tak długo, jak tylko znajdą się śmiałkowie chcący ich słuchać – choćby i do bladego świtu. Jedne historie będą straszne, inne śmiesznie. Jedne będą miały morał i przestrogę, inne zaś będą tylko ku naszej uciesze. Zabierzcie ze sobą koce, pledy albo skorzystajcie z bibliotecznych. A kto odważny, niech usiądzie wprost na trawie i posłucha... Opowieści będzie bez liku.

Opowiadać będą:
Agata Dzik
Agnieszka Ayşen Kaim
Alia Jakovuk
Ania Woźniak
Bartłomiej Kopiński
Dariusz Wróbel
Jerzy Szufa
Jolanta Żytkiewicz
Lidia Mikocka-Rosińska
Łukasz Bernady
Łukasz Szypkowski
Mirella Gliwińska
Ryszard Ryziewcz
Zofia Szpor
Zuza Janiak
Robert Czupryn

Współorganizatorami wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna oraz Radomska Grupa Opowiadaczy.